Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
‹‹    A-    A+
Aktualności
14 września 2021
Na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, 11 września 2021 r. wystawiona została opera „Goplania” autorstwa Władysława Żeleńskiego. Była jednym z największych kulturalnych wydarzeń plenerowe tego roku na ziemi łowickiej.
Opera przygotowana z niezwykłym rozmachem. Poza obsadą aktorską, niezwykle ważną rolę w budowaniu nastroju odegrali muzycy z orkiestry „La Scoperta” i chór „Media Choir”. Efekt dopełniły fantastyczne mappingi wyświetlane na elewacji barokowego pałacu, przenoszące widzów w baśniową krainę jeziora Gopło. Spektakl wyreżyserowała Czeszka Jitka Stokalska, która odpowiada również za realizację dwóch poprzednich oper w Nieborowie.

Organizatorami widowiska było Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Fundacja „Trzy Trąby” oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oddział w Warszawie.

„Goplana” to mroczny, dramat oparty na „Balladynie” Juliusza Słowackiego, składający się z trzech aktów. Premiera opery odbyła się 23 lipca 1896 r. w Krakowie. Jest jedną z czterech oper, które skomponował Żeleński. Inne to: „Konrad Wallenrod” - 1885, „Janek” – 1900 i „Stara baśń” – 1907.

Pracę nad „Goplaną” Władysław Żeleński rozpoczął na początku 1888 r. „Goplana” będąca utworem fantastycznym, opowiadającym historię miłości i zazdrości, które ostatecznie doprowadziły do zbrodni, zyskała niebywałą popularność i wystawiana była aż 28 razy! Mimo spektakularnego sukcesu w Warszawie, Żeleńskiemu nie udało się zdobyć scen europejskich.

Fot. Anna Sychowicz


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]