Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
‹‹    A-    A+
Danuta Kasprzak
Danuta Kasprzak ur. 19.07.1939 r. w miejscowości Garki, w której mieszka do dziś. Danuta Kasprzak kultywuje sztukę haftu nasuwanego między innymi poprzez organizowanie festiwali i warsztatów tematycznych, spotkań, wystaw, uroczystości ludowych oraz w ramach prowadzonego przez siebie prywatnego Muzeum Etnograficznego. Jej działania służą upowszechnianiu zanikających, tradycyjnych form twórczości ludowej, dokumentowaniu i ochronie dziedzictwa kultury, przekazywaniu tradycji hafciarskiej młodym pokoleniom. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1991 roku. Jeszcze przed wstąpieniem do organizacji została wyróżniona Nagrodą Kolberga za haft nasnuwany Wielkopolski. W latach 1960-1970 miała swoje własne wystawy oraz wernisaże, a jej prace sprzedawane były w Cepeliach. W 1970 roku utworzyła w domu rodzinnym w Garkach „Izbę Pamięci”, w której gromadziła instrumenty muzyczne oraz urządzenia i przyrządy używane w gospodarstwie domowym w historycznych czasach na wsi wielkopolskiej. Dopełnieniem były jej prywatne zbiory, w których m.in. znajdowały się prace z haftem nasnuwanym. Przez kolejne lata (1970-1990) organizowała wiele spotkań, wystaw i uroczystości ludowych, ucząc im zapoznając okoliczną ludność z tradycją haftu nasnuwanego. W 1996 roku pani Danuta otworzyła prywatne Muzeum Etnograficzne. Zadaniem jego było upowszechnianie zanikającej twórczości ludowej, dokumentacja i ochrona dziedzictwa kultury ludowej, przekazywanie tradycji młodym pokoleniom oraz ochrona unikalnych umiejętności poprzez prowadzenie warsztatów haftu snutkowego.


W 2000 roku pani Danuta otrzymała półroczne stypendium z MKiDN na upowszechnianie haftu nasnuwanego wśród dzieci w szkole podstawowej we wsi Garki. Natomiast w 2003 roku założyła Fundację im. Św. Rity na rzecz Muzeum Ziemi Garkowskiej. Od tego momentu cyklicznie co roku organizowane są warsztaty haftu. W zajęciach biorą udział dzieci i młodzież z calem gminy. Dopełnieniem tego są coroczne festiwale, w których biorą udział zespoły folklorystyczne, muzyczne, taneczne oraz hafciarki prezentujące swoją twórczość – haft nasnuwany. W 2006 roku na cześć 10-lecia Muzeum Etnograficznego warsztaty haftu nasuwanego odbyły się dwukrotnie, natomiast w 2008 roku fundacja zmieniła nazwę na Fundację św. Rity na rzecz Europejskiego Centrum – Muzeum Haftu Dziedzictwa Narodowego na Ziemi Garkowskiej.

W 2010 roku pani Danuta otrzymała po raz kolejny półroczne stypendium z MKiDN na upowszechnianie haftu nasnuwanego. Pozwoliło to na kontynuowanie z większą częstotliwością prowadzonych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Pani Danuta została odznaczona wyróżnieniami przez Burmistrza Gminy, a podczas inauguracji Roku Kulturalnego Powiatu Ostrowskiego otrzymała honorowy tytuł „Mistrza Kultury Powiatu Ostrowskiego” za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie z Gminy Odolanów w kategorii „Osobowość roku”. Natomiast w 2015 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Podsumowując, do najważniejszych osiągnięć pani Danuty należy przede wszystkim wspieranie lokalnej kultury i dziedzictwa narodowego, przekaz tradycji ludowej lokalnej społeczności, szczególnie młodemu pokoleniu, kultywowanie sztuki haftu poprzez prowadzenie muzeum, organizację festiwali i warsztatów, upowszechnianie zanikających form twórczości artystyczno-użytkowej oraz wielopokoleniowa integracja lokalnego społeczeństwa.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]