Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Archeologia miasta
27 października 2009
W trakcie prac archeologicznych odkrywamy nie tylko ślady odległej przeszłości, ale także tej, którą niektórzy z żyjących jeszcze pamiętają. Pod ziemią zachowane są nie tylko pochówki, budynki mieszkalne, czy ulice.
Znajdują się tam również zazwyczaj niedoceniane, aczkolwiek niezwykle istotne, relikty innych konstrukcji. Takim przykładem jest znalezisko, na które natrafiliśmy na terenie zespołu klasztornego dominikanów przy ul. Podrzecznej w Łowiczu.

W pewnej odległości od budynku obecnego Technikum, od strony rzeki Bzury, 20 m od ogrodzenia, w wykopach wykonanych pod instalację elektryczną natrafiliśmy na doskonale zachowaną latrynę.

Korzystali z niej żołnierze 10 Pułku Piechoty, który stacjonował tu po 1918 roku. Dla archeologa to cenne znalezisko. W takich miejscach zazwyczaj można spodziewać się przypadkiem zagubionych zdjęć, monet, guzików, sprzączek od pasa i innych drobiazgów, które dostarczają wielu cennych informacji. Być może kiedyś będą tu prowadzone badania archeologiczne, które wniosą dodatkowe dane do faktów już nam znanych.

Ewa Dałek-Trudnowska
Mazowiecka Pracownia Badań Archeologicznych w Łowiczu


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]