Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
17 września 2021
Na Starym Rynku w Łowiczu, 11 września 2021 r. zorganizowana została inscenizacja Bitwy nad Bzurą. Wydarzenie przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Łódzki Dom Kultury w ramach projektu „Łódzkie pamięta”.
W barwnej i dramatycznej inscenizacji wydarzeń sprzed 82 laty wzięło udział aż 140 rekonstruktorów z 13 grup rekonstrukcyjnych, kilkudziesięciu inscenizatorów ludności cywilnej oraz uczniów łowickich szkół średnich. Inscenizacja przyciągnęła tłumy widzów.

Punktualnie o godz. 20:30 mieszkańcy Łowicza i liczni przybyli goście z ościennych powiatów, przenieśli się do czasów drugiej wojny światowej. A konkretniej, pomiędzy 9- 16 września 1939 r. gdy toczyła się bitwa o Łowicz. Na Starym Rynku pojawili się żołnierze niemieccy, których atak odpierany był przez żołnierzy polskich. W Łowiczu było słychać huki wybuchów, terkot broni maszynowej oraz nadlatujących, nurkujących i bombardujących miasto samolotów Luftwaffe. Rynek spowijały opary dymu i świateł.

Widzowie oprócz walk toczonych pomiędzy żołnierzami mieli okazję zobaczyć również kilkanaście pojazdów wojskowych z epoki. W inscenizacji brały udział prawdziwe perełki w zakresie sprzętu wojskowego m.in czołgi niemieckie Panzer I i II oraz polska Tankietka TKS. W czasie inscenizacji lektor przedstawiał fragmenty wydarzeń historycznych związanych z miastem. W tle słychać było utwory skomponowane przez Michała Lorenca i z serialu „Polskie drogi".

Na szczęście było to tylko widowisko. I niech tak zostanie. Nigdy więcej wojny!

Filmiki pod linkiem: https://www.facebook.com/1656161309/videos/pcb.10223697993551959/247583607256204


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]