Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 czerwca 2023
Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza do udziału w obchodach Bożego Ciała w Łowiczu. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa tradycyjnie rozpocznie się, 8 czerwca 2023 r. o godz. 10:30 uroczystą Mszą Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu.
PROCESJA BOŻEGO CIAŁA
Po Mszy Świętej, zgodnie ze starym zwyczajem, wyruszy procesja do czterech ołtarzy zlokalizowanych na terenie miasta. Trasa procesji prowadzić będzie z Bazyliki Katedralnej znajdującej się na Starym Rynku ulicami: 11 Listopada, Tkaczew i 3 Maja. Pierwszy ołtarz znajdował się będzie przed kościołem Ojców Pijarów. Drugi przed kościółkiem Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty na Końskim Targu. Trzeci przy skrzyżowaniu ul. Tkaczew i ul. 3 Maja, a ostatni, czwarty, przy dzwonnicy bazyliki. Powrót na Stary Rynek odbywać się będzie ul. 3 Maja.

Ołtarz pierwszy znajdować się będzie przy kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i Świętego Wojciecha i przygotują go Ojcowie Pijarzy. Drugi przy kościele pw. Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty przy Końskim targu przygotuje Cech Rzemiosł Różnych i Przedstawiciele Drobnej Przedsiębiorczości. Trzeci przy ul. Tkaczew (dawnym pawilonie PSS Społem „Kasia” mieszkańcy ulicy Spokojnej i ulic przyległych czyli dawnych Zielkowic I, a czwarty na Starym Rynku Wspólnoty Neokatechumenalne z parafii katedralnej.

WIDOWISKO PREZENTACJI SZTUKI LUDOWEJ
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert galowy Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Koderki” z okazji Jubileuszu 30-lecia działalności zespołu przy placówce. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w Boże Ciało, 8 czerwca 2023 (czwartek) w godz. 14:00-17:00 na scenie muszli koncertowej w parku „Błonia”. Na scenie zaprezentują się wszystkie grupy zespołu. Będzie czas na wspomnienia i podziękowania. Jednym z punktów koncertu będzie promocja płyty CD „Koderki 2023”. Koncert poprowadzą Anna Staniszewska, Maciej Malangiewicz i Eligiusz Pietrucha.

Stoiska z rękodziełem rozstawione zostaną przy uliczce prowadzącej do muszli koncertowej w parku Błonie. Tego dnia będzie można również zwiedzać Muzeum w Łowiczu, mieszczące się przy Starym Rynku. To jedno z największych i najważniejszych muzeów w województwie łódzkim! Prezentuje bogatą kolekcję eksponatów, ukazujących wielką historię Miasta Łowicza i kulturę ludową Księżaków, mieszkańców ziemi łowickiej, terenu dawnego Księstwa Łowickiego! Koniecznie trzeba je odwiedzić.

Uwaga! Stragany komercyjne tzw. „bobiki” i stoiska gastronomiczne zlokalizowane będą na Targowisku Miejskim.

Tradycyjnie przy ul. Kaliskiej rozłoży się Wesołe Miasteczko.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]