Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Apolonia Nowak
Apolonia Nowak (1944), wybitna śpiewaczka i wycinankarka regionu kurpiowskiego. Uznawana jest za pierwszy, najwybitniejszy „biały” głos Kurpiowszczyzny. Pierwsze swoje kroki w twórczości ludowej stawiała pod okiem babci i matki. Wypracowała swój własny styl wprowadzając do tradycyjnych form wycinanki „gwiozdy”, element asymetryczny: ( portrety świętych, wybitnych osobistości, scenki rodzajowe.)

Jej papierowe dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych, zbiorach muzealnych i galeriach całego świata. „Gwiozda” z portretem Jana Pawła II znajduje się w zbiorach watykańskich. Swój kurpiowski portret otrzymał również prezydent USA Barack Obama. W latach 50-tych zaczęła występować jako solistka w zespołach folklorystycznych, prezentując najpiękniejsze pieśni kurpiowskie. Wielokrotnie zdobywała główne nagrody na konkursach i festiwalach w tym m.in. na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Współpracowała z Jackiem Urbaniakiem, założyciel i kierownik Zespołu Instrumentów Dawnych „Ars Nova”. Efektem tej współpracy był udział w licznych koncertach i nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wydanie dwóch płyt „Zaświeć niesiądzu” i „Anatomia kobyły”. Dryga z nich otrzymała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003” w kategorii Album Roku, Muzyka Wokalna. Współpracowała również z zespołem „Swoją Drogą” z k™órym nagrala płytę „Pola”.

Otrzymała ona II Nagrodę na XIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa tradycja”, w kategorii Fonogram Folkowy Roku. Nagrała również płytę pt. „Nie mój ogrodusek” z pieśniami kurpiowskimi i utworami inspirowanymi muzyką kurpiowską: K. Szymanowskiego, R. Maciejewskiego, R. Twardowskiego, K. Sikorskiego, St. Moryto, z Warszawskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Ryszarda Zimka.

Występowała z muzykami jazzowymi (Włodzimierzem Nahornym, wybitnymi solistami operowymi ( Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Alicją Węgorzewską – Whiskered i Aleksandrą Zamojska.) W ciągu ponad 50 lat pracy twórczej uzyskała setki nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach muzyki ludowej m.in. nagrodę przyznaną w konkursie nagrań muzyki ludowej w Szanghaju i Światowej Wystawie Expo 2000 w Hanowerze.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]