Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Blog - Newsy
10 marca 2018
Prawie 140 prac malarskich 26 członków grup plastycznych „Fascynacja” i „Nowa Fala” działających przy Stowarzyszeniu Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku znalazło się na wystawie pt. „Ale o co chodzi?”, której wernisaż odbył się 10 marca 2018 r. w Muzeum w Łowiczu.
Uroczystego otwarcia wystawy i powitania gości dokonała Marzena Kozanecka-Zwierz – dyrektor Muzeum w Łowiczu i Honorowy Członek ŁUTW, po czym głos zabrały przedstawicielki artystów: Anna Taszycka-Kowalczyk z „Fascynacji” i Halina Wróbel z „Nowej Fali”.

Obie podkreślały, że wielka wrażliwość, cierpliwość i profesjonalne podejście pedagogiczne ich instruktorki Aldony Zając sprawiły, że większość z uczestników grup uwierzyła we własne siły, inaczej patrzy na otaczającą ich rzeczywistość i sztukę, czerpie wielką radość z tworzenia, a ich prace z każdym rokiem są śmielsze, barwniejsze i… zadziwiają ich samych. „Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.” – te słowa irlandzkiej pisarki, wypowiedziane w ich wystąpieniu znakomicie pokazały oddanie sztuce i pasję, z jaką podchodzą do swoich zajęć słuchacze Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działający w obu grupach.

A że w tym tworzeniu prac plastycznych ciągle mają wiele pytań i wątpliwości co do kompozycji, techniki malarskiej czy doboru kolorów, to właśnie nurtujące ich wciąż pytanie „Ale o co chodzi?” stało się tematem wystawy. O pracy z artystami w obu grupach mówiła Aldona Zając – instruktor i wykładowca ŁUTW, artysta plastyk z Łowicza, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, zajmująca się grafiką, malarstwem i rysunkiem. „Nowa Fala” licząca 14 osób działa pod jej kierunkiem od roku akademickiego 2013/2014, natomiast 12-osobowa „Fascynacja” powstała w lutym 2017 r.

Prezes ŁUTW Bożena Wójt, także twórczo działająca w „Fascynacji”, mówiła o możliwościach rozwijania pasji i zainteresowań, jakie daje ludziom dojrzałym Stowarzyszenie ŁUTW, co podkreślił także w krótkim wystąpieniu Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. A potem licznie zgromadzeni goście rozpoczęli wędrówkę po salach wystawowych, ciesząc się z jednoczesnej możliwości oglądania prac i rozmowy z ich twórcami.

Te prezentowane na wystawie to przede wszystkim prace plenerowe, pejzaże, kwiaty, martwa natura, obrazy o tematyce marynistycznej oraz kopie wielkich mistrzów. Ich autorami byli: Anna Markowska, Anna Taszycka-Kowalczyk, Anna Siekierska, Bożena Wójt, Ewa Znajdek, Grażyna Janczak, Janina Salamon, Joanna Janiszewska, Joanna Sosnowska, Teresa Kowalczyk, Wiesława Bryszewska, Wioletta Dołgoruki, Alicja Jackowska-Szot, Anna Bolimowska, Anna Kirej, Benigna Metera, Danuta Mielczarska, Halina Wróbel, Janina Nowak, Józef Czubak, Krystyna Biernacka, Marianna Łopatka, Marianna Pietrzak, Mirosława Kolary, Ryszard Kolary, Teresa Małgorzata Baczyńska.

Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia 2018 r. (Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7).


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]