Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
ks. bp. prof. dr hab. Andrzej Franciszek Dziuba
Urodzony 10 października 1950 r. w Pleszewie (archidiecezja gnieźnieńska). Tam też ukończył Liceum. Studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie 21 czerwca 1975 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymał święcenia kapłańskie, oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Następnie przez rok jako wikariusz i katecheta pracował w parafii Łobżenica. Studia specjalistyczne kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał doktorat, a następnie w Accademia Alfonsiana w Rzymie oraz Universita Italiana per Stranieri w Perugii.

Od 1997 roku jest profesorem zwyczajnym teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie Kierownik Katedry Historii Teologii Moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dyscypliny KBN: nauki teologiczne, nauki historyczne. Napisał szereg książek i ponad tysiąc artykułów na temat katolickiej nauki społecznej, teologii moralnej, historii Kościoła i etyki.

Przez 17 lat był związany z kard. Józefem Glempem - najpierw jako jego sekretarz i kapelan, a następnie jako kierownik Sekretariatu Prymasa Polski. Kapelan konwentualny „Ad honorem" Zakonu Maltańskiego. Mianowany biskupem łowickim 27 marca 2004 r. Konsekrowany 22 maja 2004 r. w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Tego dnia odbył się również uroczysty ingres w katedrze łowickiej. Zawołanie biskupie: "Soli Deo".

Żywo zainteresowany sprawami Kościoła łowickiego i miasta Łowicza. Z troską angażuje się w szereg działań, mających na celu dbałość o dziedzictwo i kulturę Ziemi Łowickiej. Od 14 marca 2007 pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski.

Hobby to: kultury prekolumbijskie, turystyka, historia.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]