Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 marca 2014
Przedwczoraj w Łowiczu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu działań drugiej wojny światowej, walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
Pod nazwą „Żołnierze Wyklęci” kryje się wiele tysięcy osób zrzeszonych w różnych organizacjach m.in. Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku, czy Wolność i Niezawisłość. Z tej okazji po raz trzeci spotkano się przy pomniku Synom Ziemi Łowickiej w Łowiczu, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze, oddając tym samym cześć w wielu przypadkach bezimiennym bohaterom.

Łowickie uroczystości rozpoczęły się przejazdem ulicami miasta Łowickiej Grupy Motocyklowej, która swoje jednoślady udekorowała biało-czerwonymi flagami. Docelowo zmierzała ona z osiedla Dąbrowskiego do Bazylika Katedralnej, gdzie o godz. 11.00 odprawiona została msza święta w intencji poległych żołnierzy. Wzięły w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy Łowicza.

Następnie wszyscy przeszli przed pomnik „Synom Ziemi Łowickiej”, mieszczący się na Starym Rynku, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Historyk Zbigniew Zagajewski odczytał 6 grypsów ostatniego szefa organizacji walczącej z komunistami Wolność i Niezawisłość – pułkownika Łukasza Cieplińskiego, pisanych do żony z więzienia UB na Mokotowie w Warszawie. Ciepliński został skazany przez krzywoprzysiężny sąd na pięciokrotną karę śmierci. Stracony został 1 marca 1951 roku w Warszawie. Odczytano również apel poległych.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem przez władze Łowicza, przedstawiciele Powiatu Łowickiego, posła Marka Matuszewskiego, senatora Przemysława Błaszczyka, ks. Stefana Wysockiego, przedstawicieli NSZZ Solidarność, Szkoły Pijarskiej oraz II Liceum Ogólnokształcącego, Klubu „Gazety Polskiej” oraz harcerzy. Podczas uroczystości przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Teresa Kowalska wręczyła kwiaty, księdzu prałatowi Stefanowi Wysockiemu, jednemu z nielicznych już dziś żołnierzy wyklętych.

Brał on udział m.in. w spektakularnym wydarzeniu, jakim było odbicie z więzienia UB i NKWD, mieszczącego się przy ul Kurkowej, żołnierza AK i członka Szarych Szeregów Zbigniewa Fereta ps. „Cyfra”.

Na koniec wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy. Uroczystość, której organizatorami był Urząd Miejski w Łowiczu i klub Gazety Polskiej w Łowiczu, uświetniła muzycznie Miejsko – Strażacka Orkiestra Dęta oraz uczniowie szkoły muzycznej.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Święto odbyło się po raz trzeci, a ustanowił je w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Stosowna ustawa, potwierdzająca ustanowienie tego święta nadając mu rangę obchodów państwowych, podpisana została przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest 1 marca, w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

61 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie ponieśli śmierć: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, por. Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.
design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]