Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 grudnia 2013
Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt w Łowiczu zorganizowało konkurs na najpiękniejszy, łowicki karmnik. Do udziału w konkursie zaprosiło dzieci z placówek przedszkolnych. Odpowiedź na zaproszenie była bardzo duża. Dzieci chętnie włączyły się w akcję Towarzystwa „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę".
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w hali nr 1 Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łowiczu. Zanim jednak wręczono nagrody wykonawcom karmików, dzieci obejrzały występ artystyczny przygotowany przez podopiecznych Przedszkola Integracyjnego „Pod świerkami”.

Składał się on z wierszyków i piosenek o czworonogach tj. „Pieski małe dwa” i „Puszek Okruszek”. Dzieci chętnie śpiewały piosenki, włączając się tym samym do wspólnej zabawy. Szczególną radość sprawił dzieciom występ podopiecznych z Przedszkola Diecezjalnego. Razem z instruktorką Joanną Gałką – Walczykiewicz porwali oni wszystkich do tańca. Zumba królowała na parkiecie OSiR-u.

Piosenki i taniec to nie wszystko, co przygotowano dla najmłodszych mieszkańców Łowicza. Z dziećmi spotkali się także przedstawiciele Patrolu Interwencyjnego „AS” z Łodzi Agnieszka Pujan i Sławomir Fibak, którzy poprowadzili pogadankę na temat pomocy zwierzętom w okresie zimowym.

Następnie przystąpiono do rozstrzygnięcia konkursu. Komisję konkursową tworzył burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, radna Wanda Białas, dyrektor OSiR Zbigniew Kuczyński i zaprzyjaźniona z Towarzystwem Przyjaciół Zwierząt w Łowiczu Anna Bieguszewska.

Jury przyznało cztery pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Każde dziecko, które przyszło na halę otrzymało od burmistrza także drobny upominek w postaci książeczki, kolorowanki i słodyczy.

Jesteśmy miło zaskoczeni, że przygotowano tak wiele karmników. Zwykle nasze Towarzystwo opiekuje się psami i kotami. Tym razem chcieliśmy pomóc także ptakom. Cieszymy się, ze dzieci odpowiedziały tak licznie na nasz apel. Co prawda zima obecnie przebiega łagodnie, ale z każdym dniem może to się to zmienić. W tym czasie ptaki szczególnie potrzebują naszej pomocy. – powiedziała prezes Towarzystwa Grażyna Wołynik.

Nagrodzone placówki przedszkolne:
I miejsce – Niepubliczne Przedszkole Diecezji Łowickiej p.w. bł. Bolesławy Lament
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4
III miejsce – Przedszkole nr 4 „Słoneczko”
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]