Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
25 września 2021

PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Urząd Gminy w Łyszkowicach i OSP Czatolin zapraszają do udziału w XVI Rajdzie Cichociemnych Szlakiem Armii Krajowej. Głównym celem rajdu, który odbędzie się w sobotę, 25 września 2021 r. jest uczczenie 80 rocznicy pierwszego oficjalnego zrzutu cichociemnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski.

Zrzut odbył się w listopadzie 1941 roku na terenie wsi Czatolin i nosił kryptonim „Ruction”. Zrzuconych zostało trzech skoczków, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w Wielkiej Brytanii. Po skoku wykazali się niezwykłym męstwem w walce z niemieckim okupantem. Jednym ze skoczków był legendarny Jan Piwnik, pseudonim „Ponury”. Rajd ma również przybliżyć historię zrzutów i działalność oddziałów partyzanckich na terenie województwa łódzkiego.

Rajd zorganizowany zostanie w formie pieszej i rowerowej. Uczestnicy trasy pieszej w ramach wpisowego zostaną przewiezieni autokarem do miejscowości Bobrowa, a po zakończeniu rajdu z Domaniewic do Łowicza. Główne uroczystości odbędą się pod pomnikiem cichociemnych w Czatolinie. Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, test z wiedzy na temat cichociemnych oraz oddziałów partyzanckich działających w czasie II wojny światowej na tym terenie. Atrakcją wydarzanie będą również zrzuty lotnicze i pokaz sprzętu wojskowego.

Dla najlepszych w konkursie przewidziano nagrody. Nagrodę otrzyma także najstarszy i najmłodszy uczestnik rajdu, a także najliczniejsza grupa zorganizowana. Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy znaczek. Tradycyjnie przyznane zostaną nagrody najstarszemu i najmłodszemu uczestnikowi rajdu, a także najliczniejszej grupie zorganizowanej.

Wpisowe za uczestnictwo w rajdzie w wysokości 6 zł od członków PTTK i 12 zł od pozostałych uczestników należy wpłacić do 21 września 2021 r. w biurze PTTK lub po uprzednim zapisaniu się na listę, na konto PTTK Łowicz. Szczegóły i program wydarzenia w załączniku i na stronie www.pttklowicz.pl
Pliki do pobrania:


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]