Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 września 2022
Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze Oddział w Łowiczu, Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie zapraszają do wzięcia udziału w XIX Rajdzie Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty. Rajd odbędzie się w sobotę, 10 września 2022 roku w 83 rocznicę bitwy nad Bzurą.

Głównym celem rajdu, będzie uczczenie rocznicy, a także przypomnienie historii łowickiego pułku piechoty w czasie działań bojowych nad Bzurą we wrześniu 1939 roku.

Rajd odbędzie się w formie rowerowej i pieszej. Przewidziane są do pokonania dwie trasy rowerowe i jedna piesza. Trasa rowerowa dłuższa o długości ok. 45 km będzie przebiegała przez miejscowości: Gągolin Południowy, Nowy Dębsk, Kozłów Szlachecki, Kęszyce, Patoki, Kompina, Zabostów.

Trasa rowerowa krótsza o długości ok. 30 km będzie przebiegała przez miejscowości: Mysłaków, Nieborów, Bednary, Kompina, Zabostów. Trasa piesza o długości ok. 10 km rozpocznie się w Łowiczu, a zakończy w Kompinie. Po zakończeniu rajdu uczestników trasy pieszej, zabierze do Łowicza autobus.

Cykliści, którzy wybiorą trasę dłuższą na cmentarzu katedralnym w Łowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie dowódcy 10 pp. Mariana Krudowskiego oraz zapalą znicze na grobach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. W Nowym Dębsku odwiedzą kwaterę żołnierską, gdzie pierwotnie pochowany był major Zygmunt Roszkowski, dowódca III batalionu, a także kwaterę żołnierską w Kozłowie Szlacheckim.

Uczestnicy, którzy wybiorą trasę rowerową krótszą odwiedzą cmentarze w Nieborowie i Bednarach i tam zapalą znicze na kwaterach żołnierzy września.

Główne uroczystości odbędą się na cmentarzu wojennym w Kompinie, gdzie spoczywa najwięcej żołnierzy „dziesiątki”. Tu pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze, a następnie przewodnik przypomni historię 10 Pułku Piechoty w czasie działań nad Bzurą.

Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, grochówką oraz konkursy sprawnościowe i test historyczny. Najlepsi w poszczególnych konkurencjach otrzymają nagrody. Przewidziano także nagrody dla najstarszego i najmłodszego uczestnika, oraz dla najliczniejszej grupy zorganizowanej. Wszyscy otrzymają okolicznościowy znaczek.

Szczegółowy program można znaleźć w dostępnym w biurze PTTK regulaminie oraz na stronie internetowej PTTK Oddział w Łowiczu – www.pttklowicz.pl

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w imprezie powinni do dnia 06.09.2022 r. dokonać wpłaty wpisowego w biurze PTTK lub na konto: 49 1240 3347 1111 0000 2864 9285 z dopiskiem opłata za rajd 10PP. Wpisowe na trasę pieszą i rowerową wynosi 10 zł od członków PTTK i 15 zł od pozostałych osób.

Biuro PTTK w Łowiczu czynne we wtorki i piątki w godzinach 15:00 – 17:00.

Serdecznie zapraszamy do udziału w rajdzie miłośników turystyki i historii.
Pliki do pobrania:


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]