Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 września 2022
Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze Oddział w Łowiczu, Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie zapraszają do wzięcia udziału w XIX Rajdzie Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty. Rajd odbędzie się w sobotę, 10 września 2022 roku w 83 rocznicę bitwy nad Bzurą.

Głównym celem rajdu, będzie uczczenie rocznicy, a także przypomnienie historii łowickiego pułku piechoty w czasie działań bojowych nad Bzurą we wrześniu 1939 roku.

Rajd odbędzie się w formie rowerowej i pieszej. Przewidziane są do pokonania dwie trasy rowerowe i jedna piesza. Trasa rowerowa dłuższa o długości ok. 45 km będzie przebiegała przez miejscowości: Gągolin Południowy, Nowy Dębsk, Kozłów Szlachecki, Kęszyce, Patoki, Kompina, Zabostów.

Trasa rowerowa krótsza o długości ok. 30 km będzie przebiegała przez miejscowości: Mysłaków, Nieborów, Bednary, Kompina, Zabostów. Trasa piesza o długości ok. 10 km rozpocznie się w Łowiczu, a zakończy w Kompinie. Po zakończeniu rajdu uczestników trasy pieszej, zabierze do Łowicza autobus.

Cykliści, którzy wybiorą trasę dłuższą na cmentarzu katedralnym w Łowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie dowódcy 10 pp. Mariana Krudowskiego oraz zapalą znicze na grobach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. W Nowym Dębsku odwiedzą kwaterę żołnierską, gdzie pierwotnie pochowany był major Zygmunt Roszkowski, dowódca III batalionu, a także kwaterę żołnierską w Kozłowie Szlacheckim.

Uczestnicy, którzy wybiorą trasę rowerową krótszą odwiedzą cmentarze w Nieborowie i Bednarach i tam zapalą znicze na kwaterach żołnierzy września.

Główne uroczystości odbędą się na cmentarzu wojennym w Kompinie, gdzie spoczywa najwięcej żołnierzy „dziesiątki”. Tu pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze, a następnie przewodnik przypomni historię 10 Pułku Piechoty w czasie działań nad Bzurą.

Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, grochówką oraz konkursy sprawnościowe i test historyczny. Najlepsi w poszczególnych konkurencjach otrzymają nagrody. Przewidziano także nagrody dla najstarszego i najmłodszego uczestnika, oraz dla najliczniejszej grupy zorganizowanej. Wszyscy otrzymają okolicznościowy znaczek.

Szczegółowy program można znaleźć w dostępnym w biurze PTTK regulaminie oraz na stronie internetowej PTTK Oddział w Łowiczu – www.pttklowicz.pl

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w imprezie powinni do dnia 06.09.2022 r. dokonać wpłaty wpisowego w biurze PTTK lub na konto: 49 1240 3347 1111 0000 2864 9285 z dopiskiem opłata za rajd 10PP. Wpisowe na trasę pieszą i rowerową wynosi 10 zł od członków PTTK i 15 zł od pozostałych osób.

Biuro PTTK w Łowiczu czynne we wtorki i piątki w godzinach 15:00 – 17:00.

Serdecznie zapraszamy do udziału w rajdzie miłośników turystyki i historii.
Pliki do pobrania:


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]