Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 stycznia 2019
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa, łowickiego artysty Andrzeja Biernackiego. Otwarcie wystawy pn. „Anatomia dla Plastyków”, odbędzie się 18 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 w Galerii ReMedium, mieszczącej się przy ul. Piotrkowskiej 113 w Łodzi. Koordynatorką wystawy jest Monika Nowakowska. Wystawa prezentowana będzie do 2 marca 2019 r.
„Od lat, w sposób naturalny oraz świadomy tej naturalności, staram się dokonywać metamorfozy owego studium natury, w studium możliwości wyrazowych współcześnie używanych środków i narzędzi. Wyrazem tej metamorfozy ma być figuralny weryzm odwzorowań unurzany w brutalnych kontrastach, odpowiadający dynamice naszej gatunkowej wrażliwości początków XXI w. Ścisłość wizerunku jest tu osiągana gwałtownym modelunkiem rozległego diapazonu walorowego i zróżnicowaniem temperatury barw.

Czasem na granicy rozpoznawalności wiodącego motywu, z furtką dla "dopisującej" po swojemu wyobraźni odbiorcy. Spontaniczność aktu nanoszenia kolejnych decyzji ma tu zasadnicze znaczenie konstytuujące ostateczny wyraz. Wprowadzana do procesu w geście obrony przed rutyną, czyli przed nudą tego co wielokrotnie "sprawdzone", służy wydobyciu z autora stanu ciekawości dalszego przebiegu malarskich wypadków, które sam zwrotnie powoduje.

I choć to właśnie spontaniczność nader często jest odpowiedzialna za fiasko pojedynczego obrazu, a nawet za całe zwały twórczych "odpadów", to - per saldo - jako czynnik rozszerzający horyzont poznania prowadzący do nowych konkluzji plastycznych, jest niczym nie do zastąpienia”.


Andrzej Biernacki, fragment tekstu „Widzieć i rozumieć” do folderu wystawy.

Andrzej Biernacki (1958). W l.1977-1980 studia w pracowni Barbary Jonscher a w l. 1980-85 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w W-wie, w prac. prof. Jacka Sienickiego. Dyplom z wyróżnieniem w 1985 r. Stypendysta MKiS (1985/86). W latach 1985-88 asystent w macierzystej pracowni, a następnie (do 1991 r.) prowadzi Pracownię Rysunku na Wydz. Rzeźby warszawskiej ASP.

Miał ok. 30 wystaw indywidualnych (Warszawa, Berlin, Frankfurt, Thun, Paryż, Łowicz, Essen, Kalisz) oraz brał udział w kilkudziesięciu pokazach grupowych (Ostenda, Bazylea, Poznań, Wrocław, Berlin, Frankfurt, Grevenbroich, Hamm, Strasbourg). W 1991 roku zakupił od miasta Łowicza zrujnowany, zabytkowy zbór ewangelicki, w którym (po remoncie i adaptacji) urządził Galerię Browarna. W 1994 roku współzakładał Mazowiecką Fundację Społeczno-Kulturalną.

Od 1998 roku do dzisiaj jest prezesem organizacji. W roku 1993 zarejestrował wydawnictwo Browarna (monografie W. Wojtkiewicza, K .Krzyżanowskiego, A. Nachta Samborskiego, J. Sienickiego, tomy poetyckie J. Ficowskiego, katalogi wystaw, a w l. 1997-98 pismo CDN . Red. nacz. samorz. pisma Łowicz (1999)).design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]