Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 lipca 2019
Trwają zapisy na XXIV Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 6-15 sierpnia 2019 r. Pielgrzymka, jak co roku, wyruszy po porannej Mszy Świętej celebrowanej przez Biskupa Łowickiego Andrzeja Franciszka Dziubę w Bazylice Katedralnej pw. WNMP i Św. Mikołaja w Łowiczu. Hasłem pielgrzymowania będzie: „Bóg jest miłością”.
Trasa pielgrzymki liczy ponad 230 km i prowadzi z Łowicza przez Maków, Wysokiennice, Wałcz, Czarnocin, Biskupia Wolę, Longinówkę, Gosławice, Widawkę, Kuźnice, Zawady i Rędziny. Pątnicy pielgrzymować będą w dziewięciu grupach. Każdej z nich przypisany jest kolor, określający dany dekanat diecezji. Łowiczanie będą tworzyć grupę zieloną.

Aby wziąć udział w pielgrzymce, trzeba się na nią zapisać. Można to zrobić bezpośrednio w parafiach u opiekunów grup oraz przez Internet, wypełniając formularz znajdujący się na stronie: https://www.lppm.pl/formularz-on-line/

Zapisy on-line potrwają do 5 sierpnia. Wpisowe wynosi 70 złotych.

HISTORIA ŁOWICKIEJ PIESZEJ PIELGRZYMKI MŁODZIEŻOWEJ
ŁPPM na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1996 r. z inicjatywy ówczesnego biskupa łowickiego, pierwszego ordynariusza naszej diecezji, Alojzego Orszulika. Do tego czasu pielgrzymi z terenu diecezji łowickiej uczestniczyli w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitarnej. Przykładem jest grupa Zielono–brązowa z Łowicza, która przez kilka lat w Miedniewicach dołączała do WAPM, by z nią wędrować na Jasną Górę.

Księża przewodnicy ŁPPM:
  1. Dariusz Matuszyński SDB 1996 – 1998,
  2. Tomasz Jackowski 1999 – 2001,
  3. Robert Kwatek 2002-2010
  4. ks. Rafał Babicki 2011-2017
  5. ks. Tomasz Stępniak 2017-
ŁPPM w przeciwieństwie do tradycyjnej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki, która corocznie do Częstochowy wyrusza w maju (w 2019 r. szła 364 raz!), jest pielgrzymką typowo młodzieżową, ponieważ uczniowie i studenci stanowią ok. 95 proc. wszystkich pątników. Najstarszym pielgrzymem i rekordzistą pod względem pielgrzymowania był nieżyjący już brat Zygmunt Urcus, który do Jasnogórskiej Panienki wędrował prawie 70 razy!

W 1996 roku w pierwszej ŁPPM szło do Częstochowy sześć grup. Grupa Biała z dekanatów: Kutno św. Michała Archanioła, Kutno św. Wawrzyńca, Łęczyca i Krośniewice, której przewodnikiem był ks. Robert Kwatek.

Grupa Błękitna z dekanatu Sochaczew, której przewodnikiem był ks. Piotr Żądło.
Grupa Czerwona z dekanatów: Skierniewice, Żyrardów i Mszczonów, której przewodnikiem był ks. Bartłomiej Szost.
Grupa Żółta z dekanatów Żychlin i Sanniki, której przewodnikiem był ks. Wiesław Frelek.
Grupa Brązowa z dekanatów: Rawa Mazowiecka, Biała Rawska, Nowe Miasto i Lubochnia, której przewodnikiem był weteran pielgrzymich szlaków ks. Mieczysław Iwanicki.
Grupa Zielona z dekanatów: Łowicz Katedra, Łowicz św. Ducha i Głowno, której przewodnikiem był ks. Tomasz Trzciński.

W 1997 roku powstały dwie kolejne grupy ŁPPM Pomarańczowa – salezjańska, której przewodnikiem był ks. Dionizy Mróz SDB i Grupa Fioletowa z dekanatów Skierniewice, której przewodnikiem był ks. Dariusz Pergół. W 1997 r. grupa Żółta została przemianowana na Cytrynową.

W 1999 r. powstała Grupa Biało-Żółta z dekanatów: Kutno, Krośniewice, Żychlin i Sanniki, której przewodnikiem był ks. Wojciech Jadownicki. Grupa ta powstała w roku wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II do w Łowiczu i w swoich barwach ma właśnie kolory papieskie.

Ciekawostką jest, że przez rok nie istniała grupa Cytrynowa, w roku 1999 była częścią grupy Biało-Żółtej, by rok później znowu stać się odrębną grupą ŁPPM. Od 2000 roku powróciła w skład ŁPPM i od tego czasu do Częstochowy z Łowicza idzie 9 grup, a są to, w kolejności alfabetycznej: Biała, Biało-Żółta, Błękitna, Brązowa, Cytrynowa, Czerwona, Fioletowa, Pomarańczowa i Zielona.

Liczebność pątników na ŁPPM
  1. ŁPPM 1996 1500 pielgrzymów (wówczas szło tylko 6 grup),
  2. ŁPPM 1997 1800 pielgrzymów,
  3. ŁPPM 1998 2000 pielgrzymów,
  4. ŁPPM 1999 2200 pielgrzymów,
  5. ŁPPM 2000 2500 pielgrzymów,
  6. ŁPPM 2001 ok. 2500 pielgrzymów
Po roku 2001 ilość osób pielgrzymujących zaczęła maleć. Obecnie oscyluje w granicach 1000 pątników.

Do historii ŁPPM przeszły koncerty wielu znanych osób, m.in. Magdy Anioł czy Antoniny Krzysztoń, jedno, jak dotąd, zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego, które błogosławił ks. bp Alojzy Orszulik, wydanie gazetki pielgrzymkowej „Pątnik”, wydanie albumu V Jubileuszowej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę, przeżywanie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łowiczu w 1999 r., zmianę biskupa ordynariusza diecezji łowickiej (od 2005 r. ks. bp Andrzej F. Dziuba), przeżywanie I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Łowickiej (2007 r.), odwiedziny Japończyków (2008 r.).

Hasła pielgrzymkowe:

I ŁPPM 1996 „Kościół niosący pojednanie”
II ŁPPM 1997 „Jezus Chrystus jedyny zbawiciel świata”
III ŁPPM 1998 „Duchu Święty prowadź nas”
IV ŁPPM 1999 „Dziękujemy Ci Ojcze nasz” (rok wizyty Jana Pawła II w Łowiczu)
V ŁPPM 2000 „Jubilate Deo”
VI ŁPPM 2001 „Wypłyń na głębię”
VII ŁPPM 2002 „Chwała Krzyżowi Chrystusa”
VIII ŁPPM 2003 „Ojcze, bądź wola Twoja”
IX ŁPPM 2004 „Zaufaj Chrystusowi”
X ŁPPM 2005 „Zostań z nami Panie”
XI ŁPPM 2006 „Z nadzieją ku nadziei”
XII ŁPPM 2007 „Jeden drugiego brzemiona noście”
XIII ŁPPM 2008 „Bądźmy uczniami Chrystusa”
XIV ŁPPM 2009 „Kościół nadzieją rodziny”
XV ŁPPM 2010 „Nasza Ojczyzna jest w Niebie”
XVI ŁPPM 2011 „Totus Tuus”
XVII ŁPPM 2012 „Kościół naszym domem”
XVIII ŁPPM 2013 „Panie Przymnóż Nam Wiary”
XIX ŁPPM 2014 „Z Chrystusem Przez Życie”
XX ŁPPM 2015 „Błogosławieni Czystego Serca”
XXI ŁPPM 2016 „Oto Matka Twoja”
XXII ŁPPM 2017 „Wstań Idź Głoś”
XXIII ŁPPM 2018 „Duchu Święty obudź mnie do wiary”
XXIV ŁPPM 2019 „Bóg jest Miłością”

W 2018 roku uczestnicy ŁPPM nocowali, jedli, odpoczywali, uczestniczyli w Eucharystii na terenie 21 parafii: Łowicz – katedra, Bobrowniki, Stachlew, Maków, Godzianów, Wysokienice, Żelechlinek, Lubochnia, Ujazd, Będków, Czarnocin, Karlin, Milejów, Gorzkowice, Dmenin, Gidle, Zawada, Kłomnice, Witkowice, Rudniki, Rędziny; sołectw: Zielkowice, Bobrowniki, Stachlew, Wola Makowska, Maków, Płyćwia, Godzianów, Byczki, Lnisno, Michowice, Jasień, Felksów, Żelechlinek, Rękawiec, Małecz, Ujazd, Olszowa, Rudnik, Wykno, Ceniawy, Będków, Czarnocin, Biskupia Wola, Gajkowice, Karlin, Longinówka, Milejów, Łazy Duże, Łochyńsko, Gościnna, Gorzkowice, Kotków, Chaba, Kuźnica, Widawka, Gosławice, Dmenin, Orzechów, Gidle, Zawada, Kłomnice, Witkowice, Rudniki, Rędziny i wielu innych; 11 gmin: Łowicz, Maków, Godzianów, Żelechlinek, Ujazd, Czarnocin, Gorzkowice, Gidle, Kłomnice, Rędziny; dwóch województw łódzkiego i śląskiego; trzech diecezji.

Źródło: https://www.lppm.pl/



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]