Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 sierpnia 2018
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny film z cyklu „Współczesne kino historyczne”, projektu przygotowanego na łowickie obchody 100 lecia Niepodległej. Cykl zainaugurowany został premierowym pokazem „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
17 sierpnia zaprezentowany zostanie film Dawida Blaira „ 303.Bitwa o Anglię” o historii powstania Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Krótko potem od 7 września będzie można zobaczyć „Dywizjon 303” w reż. Wiesława Saniewskiego i Denisa Delica. Historia naszych asów przestworzy, ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

Kolejnym filmem będzie „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona. Ta kaszubska historia osadzona jest w pierwszej połowie XX wieku i opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicy Pucka. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą. Premiera filmu odbędzie się 21 września.

We wrześniu ( data w trakcie ustalania) zaprezentowany zostanie debiut młodych filmowców z Rawy Mazowieckiej pt. „Dzik”. Akcja filmu rozpoczyna się pod koniec 1944 roku w lasach w pobliżu Rawy. Konfident pochodzenia holenderskiego o pseudonimie Peter po dwumiesięcznym pobycie w leśnym oddziale AK ”Dzik” odłącza się od grupy partyzantów i dezerteruje. Kilka dni później w mundurze Wehrmachtu wydaje oddział Niemcom.

Premierowo w kinie Fenix zostanie pokazany też długo oczekiwany film Ireneusza Skruczaja „Obłoki śmierci. Bolimów 1915”. Jego fragmenty prezentowano podczas OCH! Film Festiwalu w lutym tego roku. Film relacjonuje wielomiesięczną bitwę pozycyjną wojsk rosyjskich i niemieckich na środkowym odcinku frontu I wojny światowej. W trakcie Bitwy pod Bolimowem doszło do pierwszych ataków chemicznych we wschodnim teatrze działań Wielkiej Wojny.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]