Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
1 października 2014
Łowicz to miasto z duchem historii, z piękną architekturą, wspaniałymi zabytkami. Łowicz to wielcy Prymasi, artyści, działacze społeczni, patrioci. Łowicz to także, a może przede wszystkim - twórcy ludowi, którzy z dziada pradziada tworzą i kultywują folklor łowicki.
Prawdziwe święto twórców ludowych, ludzi z dumą i pasją pielęgnujących odrębność kulturową zorganizowano w niedzielę, na Starym Rynku oraz w łowickim muzeum. Punktualnie o godz. 17.00, w obecności burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Zasępe, Przewodniczącego Rady Powiatu Janusza Michalaka uroczyście odsłonięto cztery nowe Gwiozdy Łowickie. W tym roku przyznano je Helenie Miazek, Adamowi Głuszkowi, Ludowemu Zespołowi Artystycznemu PROMNI im. Zofii Solarzowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Państwu Annie i Henrykowi Świątkowskim.

Pierwsze dwie przyznano za znaczące i wybitne osiągnięcia w kategorii twórczości ludowej, kolejne za całokształt znaczących i wybitnych osiągnięć w kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej. Wyróżnienie, w imieniu swoich wybitnych rodziców odebrał syn Tomasz a zespół reprezentowali prof. dr hab. Bogdan Klepacki – prorektor ds. dydaktyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, kierownik zespołu Promni Radosław Puszyło, Aleksander Romański - kierownik muzyczny.

Po odsłonięciu Gwiozd, laureaci oraz licznie zgromadzeni goście przeszli do muzeum, by wysłuchać krótkiego koncertu zespołu Promni oraz zwiedzić wystawę prac uhonorowanych twórców.

Helena Miazek jest znaną i cenioną łowicką wycinankarką. Wykonuje wszystkie rodzaje tradycyjnych wycinanek. Lubi także podejmować nowe wyzwania i nadawać nowe formy i kształty swoim autorskim pracom. Należą do nich m.in. wycinanki ażurowe w kształcie serc, w których wpisane są pary Księżaków, owalne ze scenami Bożonarodzeniowymi oraz w kształcie koszyków wielkanocnych z barankami i wielobarwnymi pisankami. Specjalizuje się także w oklejaniu drobnymi wycinankami wydmuszek.

Obok niezwykle precyzyjnego cięcia, charakterystyczną cechą jej prac jest świadomy wybór kontrastujących ze sobą kolorów. Jest laureatką wielu konkursów i uczestniczką warsztatów, pokazów i kiermaszów ludowych. Od 1961 r. współpracuje ze Sztuka Łowicką. A także Cepelią Polską. Swoje wycinaki prezentowała w Polsce i za granicą m.in.: we Włoszech, Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Sztuka Łowicka przyznała Pani Helenie trzykrotnie stypendium za promowanie kultury ludowej.

Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół powstał 38 lat temu z inicjatywy studentów SGGW i Zofii Solarzowej - wybitnej działaczki polskiego ruchu ludowego. Na repertuar PROMNYCH składają się tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak i oberek, tańce ludowe 12 regionów etnograficznych Polski oraz widowiska ukazujące pieśni, tańce i muzykę danego regionu.

To właśnie Promni perfekcyjnie ukazują takie obrzędy i obyczaje jak: Wesele Łowickie, Comber Babski z regionu Krakowa Wschodniego czy Dziady Żywieckie z Beskidu Żywieckiego. Zespół jest wielkim ambasadorem polskiego folkloru – rozsławiał go m.in.: na Białorusi, w Belgii, Danii, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Korei, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Syrii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Watykanie, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, USA, Meksyku.

Adam Głuszek mieszka we wsi Dąbrowice. W środowisku twórców ludowych znany jest nie tylko jako rzeźbiarz ale i animator kultury. Charakterystycznym elementem rzeźb Adama Głuszka jest polichromia, dzięki, której podkreślona jest regionalna przynależność artysty. Z wyjątkową dbałością o szczegóły umieszcza na rzeźbach i obrazach nawet najmniejsze elementy z bogatego stroju ludowego, sięgając niejednokrotnie do starych, często już nieużywanych wzorów.

Z bogatej kolekcji należy wyróżnić „Anioły łowickie”, „Kapele łowicie”, „Wesele Łowickie”, „Łowiczanie”, „Kapliczkę łowicką”, oraz „Matkę Bożą Łowicką”. W łowickiej sukmanie przedstawiony jest także „Chrystus Frasobliwy”, a w strój ludowy ubrana została nawet Święta Rodzina w „Szopce Bożonarodzeniowej”.

Adaś (tak zwracają się do niego wszyscy przyjaciele) jest pomysłodawcą i realizatorem mini skansenu, w którym prezentowane są unikatowe, zabytkowe pamiątki związane z dawnym Księstwem Łowickim.

Nie sposób nie wspomnieć o silnym przekazie pokoleniowym w rodzinie Głuszków. W ślady ojca poszły także dzieci. Córka Agnieszka i syn Jacek również pięknie rzeźbią. Adam Głuszek jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz sekretarzem Oddziału Łódzkiego STL. Od przeszło 20 lat aktywnie uczestniczy w festiwalach i konkursach, warsztatach i plenerach oraz kiermaszach sztuki ludowej. Jest laureatem wielu konkursów na rzeźbę ludową.

Anna Świątkowska – urodziła się 30 października 1915 r. Szkołę średnią ukończyła w Piotrkowie Trybunalskim. W roku 1936 rozpoczęła studia na Wolnej Wszechnicy Polskiej, początkowo na Wydziale Ekonomii, a następnie na Wydziale Pedagogicznym. Czasy II Wojny Światowej spędziła pod Białymstokiem, we wsi Siekierki, gdzie prowadziła tajne nauczanie oraz punkt kontaktowy poczty i prasy Armii Krajowej.

Po wojnie studiowała Pedagogikę Społeczną oraz etnografię na Uniwersytecie w Łodzi. W 1953 roku wyszła za mąż za Henryka Świątkowskiego i zamieszkała w Łowiczu. W 1959 roku  rozpoczęła pracę w Muzeum Narodowym, oddział w Łowiczu, gdzie była odpowiedzialna za dział oświatowy i naukowy. Jej lekcje dla uczniów łowickich szkół wspomina do dzisiaj kilka pokoleń Łowiczan. Anna Świątkowska współtworzyła Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Łowiczu.

Jest autorką wielu prac naukowych o wycinance łowickiej (Łowicka wycinanka), wnętrzu mieszkalnym (Wnętrze chałupy księżackiej) i obrzędowości (Łowickie zwyczaje i obrzędy doroczne). W 1973 roku otrzymała tytuł kustosza. Była wielokrotnie nagradzana za działalność kulturalno-oświatową. Anna Świątkowska zmarła w 2007 roku.

Henryk Świątkowski urodził się w 1909 r. w Złakowie Kościelnym, bogatej księżackiej wsi. Właśnie to miejsce zdecydowało o jego całym życiu, o tym co robił i kim został. Był aktywnym uczestnikiem słynnego "Ogniska Księżackiego". Już jako młodzieniec robił zdjęcia własnoręcznie skonstruowanym aparatem, opisywał obrzędy ludowe, przelewał na papier przyśpiewki.

W 1938 roku rozpoczął studia na Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Przerwał je z powodu wybuchu II wojny światowej. Ukończył je w 1948 roku na wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował w Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz w Ministerstwie Kultury i Sztuki. W maju 1952 roku od Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, prof. Stanisława Lorentza przyjął propozycję objęcia funkcji kierownika nowopowstającego Oddziału Muzeum Narodowego w Łowiczu.

Stworzył On od podstaw Muzeum w Łowiczu, uznawanym już wtedy za wzorową placówkę muzealną,  nie tylko na skalę krajową, ale i europejską.  W połowie lat sześćdziesiątych, zbudował  w środku naszego miasta mini-skansen, a dziesięć lat później otworzył park etnograficzny w Maurzycach pod Łowiczem, który uważał za dzieło swego życia. W 1985 roku po 33 latach pracy na stanowisku kustosza i kuratora Muzeum w Łowiczu, przeszedł na emeryturę. 

Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych a także posiadaczem najwyższych odznaczeń państwowych. Henryk  Świątkowski zmarł w 1999 roku.

Mottem życiowym Państwa Świątkowskich była ochrona dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]