Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
29 kwietnia 2016
Na murze Zakładu Karnego w Łowiczu została odsłonięta tablica upamiętniająca sześciu funkcjonariuszy służby więziennej, zamordowanych przez NKWD w czasie II wojny światowej (w Wilnie, Katyniu, Kalininie i Charkowie) oraz zmarłych w wyniku represji w obozach Baskaja. Inicjatorem ufundowania tablicy był łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej, którzy przedsięwzięcie zrealizowali wspólnie z Zakładem Karnym w Łowiczu.
Uroczystość odsłonięcia tablicy, na której znalazły się nazwiska: Jana Feliksa Czekałło, Zygmunta Rzepeckiego, Ignacego Stachlewskiego, Mariana Władyki, Bolesława Hellera oraz Tomasza Zielińskiego, odbyła się w czwartek, 28 kwietnia 2016 r. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie dr Joanna Żelazko z IPN oraz płk Jacek Lenart, dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Łodzi. Tablicę poświęcił ks. bp Wojciech Osial.

W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości. Wśród nich delegacje IPN, władz województwa łódzkiego, powiatu łowickiego i komendy PSP, miasta Łowicza oraz Służby Więziennej w Łowiczu.

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy i złożeniu pod nią kwiatów przez delegacje, dalsza cześć uroczystości odbyła się w świetlicy placówki penitencjarnej. W trakcie spotkania płk. dr Krystian Bedyński przedstawił sylwetki pomordowanych funkcjonariuszy służby więziennej. Wrócił uwagę na fakt, że służba więzienna to nie tylko funkcjonariusze, to również ich rodziny, pracownicy cywilni, sędziowie i żołnierze Wojska Polskiego. Wszyscy byli ofiarami NKWD. Na dowód przytoczył kilka istotnych liczb. W wyniku tajnych egzekucji w latach 1939-1940 z rąk stalinowskiego okupanta zginęło ponad 300 funkcjonariuszy więziennictwa, a blisko 100 straciło życie w łagrach.

Następnie o początkach więziennictwa w Łowiczu opowiadał historyk, regionalista i przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak, który zawodowo jest funkcjonariuszem ZK w Łowiczu.

Pierwsze więzienie w Łowiczu mieściło się przy obecnej ul. Kurkowej. Aby powstało, zawłaszczono wówczas własność parafii św. Ducha i dwóch rodzin – Madanowskich i Sawickich. Więzienie na tamte czasy było bardzo nowoczesne. Przystosowane było do przyjęcia 150 więźniów, nad którymi czuwało 18 funkcjonariuszy. Zakład Karny przy ul. Kurkowej funkcjonował do 1945 r. W tym czasie kierowało nim dziewięciu naczelników, najdłuższą kadencją miał pierwszy – Hipolit Sokolewicz (1918-1931).

Po 30 latach przerwy w 1974 r. powołany został w Łowiczu, w obiektach Polskich Kolei Państwowych, Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Łodzi. W 1978 r. jednostka została przekształcona w samodzielny zakład karny i funkcjonuje do dziś.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]