Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 kwietnia 2014
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński spotkał się z młodzieżą z Włoch, Francji, Grecji, Turcji i Portugalii, goszczącą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu w ramach programu Comenius.
Podczas spotkania w ratuszu miejskim, goście zapoznali się m.in. z zasadami pracy burmistrza, najważniejszymi wydarzeniami z historii miasta oraz obejrzeli film promocyjny o Łowiczu pt. „Łowić Łowicz” autorstwa Michała Sierszaka. Każdy z nich na pamiątkę otrzymał od burmistrza gadżety łowickie, aby przypominały one im pobyt w Polsce.

Głównym założeniem projektu Comenius jest porównanie technologii żywności w krajach europejskich pod kątem znalezienia podobieństw i różnic oraz promowanie nauczania technicznego i zawodowego języka angielskiego, a także podniesienie motywacji do nauki języka. Każdy z krajów partnerskich zajmuje się konkretnym produktem, analizując poszczególne procesy i przedstawiając je pozostałym partnerom.

Włosi w listopadzie 2012 zdradzali sekrety produkcji sera. Francja w maju 2013 roku przeanalizowała produkcję miodu, a w październiku tego samego roku Grecy przedstawili proces produkcji oliwy z oliwek. W styczniu 2014 uczniowie poznawali sekrety wypieku tureckiego chleba, a w marcu w Portugalii uczyli się parzenia herbaty. W Polsce w trakcie najbliższego tygodnia uczestnicy projektu poznają procesy związane z przetwórstwem jabłek. Wizyta zostanie zwieńczona konkursem kulinarnym opartym o produkty przedstawiane w trakcie projektu.

Podczas pobytu w Łowiczu goście Comeniusa zwiedzili m.in. muzeum, Bazylikę Katedralną, a także weszli na wieżę widokową skąd podziwiali panoramę miasta. W szkole na Blichu wzięli udział w warsztatach ludowych przygotowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” pod kierownictwem choreografa Pana Marcina Klimczaka i instruktora muzycznego Pana Jana Dutkiewicza. Zapoznali się również ze sztuką łowicką i jej wyrobami, prezentowanymi przez łowickie twórczynie ludowe.

Warto przypomnieć, że szkoła na Blichu jest ostatnim punktem międzynarodowej podróży uczestników Comeniusa.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]