Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 maja 2016
Na pobernardyńskim gmachu przy ul. Stanisławskiego 31 w Łowiczu, w którym przez ostatnie lata mieściło się Kolegium Nauczycielskie, została odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca wszystkie działające w budynku zakłady kształcenia nauczycieli.
Od 1786 do 2015 roku było ich aż trzynaście: Seminarium Dla Nauczycieli Szkół Elementarnych, Seminarium/Instytut Kształcenia Nauczycieli Elementarnych, Szkoła Nauczycieli Wiejskich i Organistów, Instytut Kształcenia Nauczycieli Elementarnych, Instytut Guwernerów, Nauczycieli Prywatnych i Elementarnych, Seminarium Nauczycielskie, Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Liceum Pedagogiczne, Państwowe Liceum Pedagogiczne im. Hanki Sawickiej, Studium Nauczycielskie, Instytut Kształcenia Nauczycieli oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych i Kolegium Nauczycielskie, które zlikwidowano przed rokiem. W ten sposób, co smutne, zamknięto ponad 200 letnią tradycję kształcenia nauczycieli w tym miejscu.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali prezes Zarządu Koła Absolwentów Zakładów Kształcenia Nauczycieli Janusz Ludwiczak, ceniony przyrodnik i absolwent Liceum Pedagogicznego prof. Romuald Olaczek oraz burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. Podczas uroczystości, szczególnie poruszające było przemówienie Romualda Olaczka, emerytowanego profesora Uniwersytetu Łódzkiego i absolwenta Liceum Pedagogicznego w Łowiczu, który mówił:

„Dzisiaj to wzruszenie jest silne i przyprawione głębokim smutkiem, że oto kończy się ponad 200 letnia historia zacnej i ważnej placówki. Była to szkoła, w której kształcili się nauczyciele niosący kaganek oświaty wśród ludzi prostych na wsiach i w małych miasteczkach. Ze wszystkich lat nauki najwięcej mi dały dwa lata w Liceum Pedagogicznym w Łowiczu. Ta szkoła kształtowała osobowość człowieka. Mnie, który wyszedł z wojny sierotą, biedakiem, który nie miał praktycznie niczego - żyłem ze stypendium i korepetycji - ta szkoła podźwignęła, przywróciła godność i wiarę we własne siły i możliwości. Wyjątkowość placówki leżała także w panującej tu atmosferze i relacjach między profesorami a ich podopiecznymi. Tworzono tu wieź głębokiej przyjaźni i zrozumienia.

Fundatorem tablicy jest Zarząd Koła Absolwentów Zakładów Kształcenia Nauczycieli w Łowiczu . Powstanie tablicy wsparł Urząd Miejskiego w Łowiczu i Starostwo Powiatu Łowickiego.

Foto: Jacek Rybusdesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]