Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
17 stycznia 2022
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”, działający przy Łowickim Ośrodku Kultury w dniach 13-15 stycznia 2022 r. wziął udział w 28. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Festiwal ten uznawany jest za jeden z największych i najważniejszych w Polsce. Aby móc się zaprezentować na festiwalu, należało wcześniej wygrać etap eliminacji organizowanych w poszczególnych województwach. Przypominamy, że do udziału w festiwalu zakwalifikował się nie tylko sam zespół, ale również, dwie jego solistki Magdalena Myszewska i Anna Karwowska.

Rywalizacja festiwalowa była zacięta, bo w przesłuchaniach wzięło wielu wspaniałych zespołów i wokalistów. Jak się okazało podczas piątkowych przesłuchań konkursowych, jury przyznało Dziecięco-Młodzieżowemu Zespołowi Ludowemu „Koderki” pierwsze miejsce w kategorii: zespoły folklorystyczne i nagrodę pieniężną w wysokości 3.000 zł ufundowaną przez Prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S. A. w Katowicach Pana Artura Tomasika. Równoległą nagrodę, ex aequo, otrzymał także Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Ale to nie jedyny sukces „Koderek” na festiwalu! W kategorii soliści – dzieci, drugie miejsce i nagrodę 2.000 zł ufundowaną przez proboszcza Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, księdza Zygmunta Skipirzepę otrzymała solistka zespołu Magdalena Myszewska. W tej samej kategorii przyznano również wyróżnienie, a otrzymała druga solistka zespołu Anna Karwowska. To był wspaniały weekend dla Łowicza, podczas tego prestiżowego wydarzenia.

Bardzo cieszymy się z sukcesu „Koderek” i jego solistek. Gratulujemy wszystkim wykonawcom oraz osobom, które przygotowały zespół do tego występu. Wśród nich byli: choreograf i kierownik artystyczny zespołu Katarzyna Polak, instruktorka wokalna Weronika Mońka, kierownik muzyczny i kapeli ludowej Szymon Mońka oraz Anna Zabost pracownik ŁOK ds. folkloru. Bez ich pracy i zaangażowania nie byłoby tak wspaniałego efektu! Brawo!

Protokół z werdyktem: https://mfkip.pl/historia-festiwalu

Link do transmisji z przesłuchań finałowych. Występ „Koderek” (6:28:26 minuta).
design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]