Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
17 stycznia 2022
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”, działający przy Łowickim Ośrodku Kultury w dniach 13-15 stycznia 2022 r. wziął udział w 28. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Festiwal ten uznawany jest za jeden z największych i najważniejszych w Polsce. Aby móc się zaprezentować na festiwalu, należało wcześniej wygrać etap eliminacji organizowanych w poszczególnych województwach. Przypominamy, że do udziału w festiwalu zakwalifikował się nie tylko sam zespół, ale również, dwie jego solistki Magdalena Myszewska i Anna Karwowska.

Rywalizacja festiwalowa była zacięta, bo w przesłuchaniach wzięło wielu wspaniałych zespołów i wokalistów. Jak się okazało podczas piątkowych przesłuchań konkursowych, jury przyznało Dziecięco-Młodzieżowemu Zespołowi Ludowemu „Koderki” pierwsze miejsce w kategorii: zespoły folklorystyczne i nagrodę pieniężną w wysokości 3.000 zł ufundowaną przez Prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S. A. w Katowicach Pana Artura Tomasika. Równoległą nagrodę, ex aequo, otrzymał także Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Ale to nie jedyny sukces „Koderek” na festiwalu! W kategorii soliści – dzieci, drugie miejsce i nagrodę 2.000 zł ufundowaną przez proboszcza Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, księdza Zygmunta Skipirzepę otrzymała solistka zespołu Magdalena Myszewska. W tej samej kategorii przyznano również wyróżnienie, a otrzymała druga solistka zespołu Anna Karwowska. To był wspaniały weekend dla Łowicza, podczas tego prestiżowego wydarzenia.

Bardzo cieszymy się z sukcesu „Koderek” i jego solistek. Gratulujemy wszystkim wykonawcom oraz osobom, które przygotowały zespół do tego występu. Wśród nich byli: choreograf i kierownik artystyczny zespołu Katarzyna Polak, instruktorka wokalna Weronika Mońka, kierownik muzyczny i kapeli ludowej Szymon Mońka oraz Anna Zabost pracownik ŁOK ds. folkloru. Bez ich pracy i zaangażowania nie byłoby tak wspaniałego efektu! Brawo!

Protokół z werdyktem: https://mfkip.pl/historia-festiwalu

Link do transmisji z przesłuchań finałowych. Występ „Koderek” (6:28:26 minuta).
design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]