Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 kwietnia 2014
Na dziedzińcu Łowickiego Ośrodka Kultury odbyły się kolejne Targi Pszczelarskie „Wiosna w Pasiece”. Impreza, podobnie jak w roku minionym, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, działających w branży pszczelarskiej, jak i odwiedzających targi.
Można było zapoznać się z produkcją miodu, wysłuchać interesującego wykładu, a także kupić sprzęt pszczelarski i co najważniejsze, „naturalny złoty nektar” prosto z pasieki. Targi po raz drugi zorganizowało Regionalne Koło Pszczelarzy. Tegoroczna „Wiosna w pasiece” rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w intencji pszczelarzy odprawioną w Bazylice Katedralnej w Łowiczu.

Następnie pszczelarze wzięli udział w oficjalnej inauguracji targów, która odbyła się w w sali kina „Fenix”. Przybyłych na spotkanie gości przywitał Krzysztof Gałusa, pracownik Mazowieckiego Centrum Rozrodu i Hodowli Zwierząt. Po nim głos zabrali m.in. Marek Boroski, prezes Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat.

Przez cały czas trwania targów można było odwiedzać liczne wystawy i stoiska przygotowane przez producentów uli, sprzętu pszczelarskiego i odzieży ochronnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z miodem prosto z pasieki i możliwość skosztowania go w różnych odmianach.

O godz. 15.00 można wykład na temat pszczelarstwa pt. „Zdrowie najważniejszym skarbem naszego życia, wygłosił światowej sławy specjalista apiterapii w profilaktyce i leczeniu prof. dr hab. Ryszard Czarnecki z Laboratorium Bio-Farmaceutycznego w Krakowie.

Wykład składał się z informacji dotyczących m.in. układu krążenia, miażdżycy, chorób nowotworowych i innych zagrażających naszemu życiu oraz przykładów jak zapobiegać i leczyć te dolegliwości stosując proste metody apiterapii.

Spotkanie pszczelarzy w Łowiczu uświetnił swoim występem zespół Pieśni I Tańca „Koderki”, który zaprezentował wszystkim łowickie tańce ludowe.
design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]