Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Sprawozdanie ze współpracy z miastami partnerskimi w 2015 r.
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu. Realizacja projektu Marka Folklor Łowicki Warsztaty rękodzieła ludowego, nauka gwary, śpiewu i tańca. 20 marca 2015 r.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu oraz mieszkańcy zaprzyjaźnionego z Łowiczem miasteczka w minioną środę (18 marca) mieli okazję poznać tajniki łowickiej sztuki ludowej. Dzięki projektowi Marka Folklor Łowicki grupa Łowiczan poprowadziła warsztaty rękodzieła ludowego, kurs gwary oraz naukę tańca i śpiewu. Pierwsza część warsztatów odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej druga w Lublinieckim Domu Kultury. Najzdolniejsi uczestnicy nagrodzeni zostali łowickim gadżetami a najpiękniejsze prace zostaną pokazane na specjalnie przygotowanej wystawie. Warsztaty rękodzieła prowadziły Anna Staniszewska, Zofia Czubik, Maria Stachnal, Teresa Kocus, Barbara Frątczak, Joanna Bolimowska, Jadwiga Dębska, Stanisław Madanowski i Stanisław Wróbel. Uwieńczeniem warsztatów był godzinny koncert zespołu Ksinzoki.

Jarmark Folkloru Łowickiego w Redzie. Realizacja realizacji projektu „Folklor Łowicki – wdrożenie i promocja miarki regionalnej miasta Łowicza”. Warsztaty rękodzieła ludowego, nauka gwary, śpiewu i tańca. Występy zespołu „Koderki” 28 kwietnia 2015 r.
Mieszkańcy zaprzyjaźnionego z Łowiczem miasteczka, 17 kwietnia br. mieli okazję poznać łowicką kulturą ludową w ramach wyjazdowych sesji Jarmarku Folkloru Łowickiego. Dzięki realizacji projektu „Folklor Łowicki – wdrożenie i promocja miarki regionalnej miasta Łowicza” grupa łowickich twórców ludowych poprowadziła warsztaty rękodzieła ludowego, wokalne oraz kurs gwary. Pierwsza część warsztatów skierowana do dzieci i młodzieży odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Redzie. Pod bacznym okiem twórców ludowych najmłodsi Redzanie uczyli się wykonywać fragmenty łowickiej wycinanki, lepić naczynia z gliny, kwiaty z bibuły, ręcznie haftować dekoracyjne kwiaty i wyrzeźbić aniołka w stroju łowickim. Najzdolniejsi uczestnicy nagrodzeni zostali łowickim gadżetami. Warsztaty rękodzieła ludowego poprowadzili Grażyna Gładka - wycinankarka, Lucyna Stachurska – papieroplastyka , Marianna Madanowska - haft ręczny płaski, Ela Świderek – rzeźba ludowa, Jan Konopczyński – garncarstwo oraz Joanna Bolimowska z zakresu gwary łowickiej. W godzinach popołudniowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej przeprowadzone zostały warsztaty wokalne przez panią Ewę Smerecką – instruktorkę śpiewu z Zespołu Ludowego „Koderki” dla dzieci z podobnego zespołu działającego od września w Redzie. W trakcie warsztatów dzieci z redy zaprezentowały swoje kaszubskie pieśni ludowe zaś Łowiczanie uczyli łowickiej przyśpiewki. Uwieńczeniem warsztatów był godzinny koncert Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego „KODERKI” w Fabryce Kultury (MDK). Przy pełnej sali w swoim godzinnym programie zespół zaprezentował pieśni i tańce ludowe, oraz barwny wielkanocny obrzęd "Kogutek-Gaik", a także suity łowickie.

Łowicz na 750-leciu Miasta Colditz w Niemczech. Udział 30 osobowej delegacji w obchodach na zaproszenie burmistrza Colditz Matthiasa Schmiedela. Występy zespołu „Koderki” i promocja rękodzieła ludowego. 30 kwietnia - 3 maja 2015 r.
30 osobowa delegacja Urzędu Miejskiego w Łowiczu, wzięła udział w uroczystościach 750-lecia miasta Colditz. To jedno z miast partnerskich Łowicza, leżące w środkowowschodnich Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym i powiecie Lipsk nad rzeką Muldą. Udział Łowiczan w jubileuszu w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2015 r. podyktowany był zaproszeniem otrzymanym od burmistrza Colditz Matthiasa Schmiedela. Skład łowickiej delegacji tworzyli: zastępca burmistrza Łowicza Bogusław Bończak, radni miejscy Krzysztof Olko i Jakub Wolski, pracownik wydziału promocji łowickiego ratusza Jacek Rybus, twórczyni ludowa Anna Staniszewska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzelcewa Zofia Mycka oraz młodzież Zespołu Ludowego „Koderki” z choreograf Katarzyną Polak i instruktorem śpiewu Ewą Smerecką. Tłumaczem grupy była Monika Kleczyńska nauczycielka I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Po przybyciu na miejsce Łowiczanie zostali zakwaterowani na zamku Colditz w którym obecnie mieści się muzeum i dom wycieczkowy. Podczas pobytu w Colditz wzięli udział w szeregu wydarzeń towarzyszącym jubileuszowi m.in. w paradzie świateł, pokazie sztucznych ogni i uroczystej gali z okazji 750-lecia miasta. Zespół Ludowy „Koderki” wystąpił pięciokrotnie, choć początkowo planowano tylko jeden 15 min. występ. Młodzież zaprezentowała tańce łowickie, krakowskie i śląskie podczas Festynu Strażackiego, gali jubileuszowej, nad rzeką Muldą, na rynku głównym miasteczka oraz w Domu Pogodnej Starości. Widownię zachwyciły barwne łowickie stroje, przyśpiewki i tańce. Taki rodzaj zespołów stanowi bowiem w Niemczech coś zupełnie niespotykanego. W jubileuszu oprócz Łowicza wzięły udział także inne delegacje partnerskich miast Colditz: Sankt Stefan im Gailtal z Austrii, Holwickede in Nordrhein – Westfalen i Ochsenfurt in Mainfranken w Niemczech. W drodze powrotnej do Łowicza na chwilę zatrzymano się w Dreźnie, aby zobaczyć starówkę tego niezwykle pięknego miasta.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]