Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 czerwca 2018
Ponad 20-osobowa grupa Łowiczan i turystów wzięła udział w kolejnym spacerze z przewodnikiem PTTK po Łowiczu. Wycieczki orgaznizowane są bezpłatnie przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu w ramach współpracy z Urzędem Miejskim w Łowiczu w okresie wakacji.
Spacery z przewodnikiem spotkały się z ciepłym przyjęciem wśród jego uczestników. Każdy z nich jest inny i prowadzi przez wybrany temat związany z historią Łowicza i ziemi łowickiej.

Śladami sławnych postaci w Łowiczu, 17 czerwca 2018 r., prowadził przewodnik PTTK Jacek Rybus. Zanim wyruszono na trasę wycieczki, przybliżył on zarys historii miasta, a także wyjaśnił dlaczego w herbie Łowicza znalazły się dwa pelikany. Tło historyczne było fundamentem opowieści o postaciach historycznych, które odwiedziły miasto, ale również o jego mieszkańcach, którzy je tworzyli.

- To mieszkańcy Łowicza są solą tego miasta. To oni tworzyli i tworzą jego historię. Jaki jest Łowicz dzisiaj i jaki będzie w przyszłości zależy tylko od nas - przekonywał Rybus. Jesteśmy kontynuatorami dzieła naszych przodków. Zwiedzając Łowicz zachwycamy się pięknem zabytkowych budowli, ale przecież nie powstały one z niczego. Ktoś je zaprojektował, ktoś zbudował, a w ten sposób zmieniał oblicze miejsca w którym żył, pracował i umierał. Pozostawiał po sobie ślady, które dla nas współcześnie życzących są niezwykle ważne. Z których jesteśmy dumni. Powinniśmy czerpać z doświadczenia naszych przodków – mówił.

W trakcie wycieczki wyjaśniał, że do ważnych postaci historycznych które odwiedziły miasto należą m.in. Jan Paweł II, Tadeusz Kościuszko i Napoleon Bonaparte. Ale należy również pamiętać o lokalnych ważnych osobistościach: Andrzeju Kazimierzu Cebrowskim, Anieli Chmielińskiej, Władysławie Tarczyńskim, Romualdzie Olczykowskim, Karolu Rybackim, Emilu Balcerze, błogosławionej Bolesławie Lament, Maurycy Klimecki i wielu innych. Należy również pamiętać o twórcach ludowych, którzy pielęgnowali i pielęgnują sztukę ludową naszego regionu.

Warto dostrzec współczesnych mieszkańców Łowicza, którzy dziś piszą swoją historię. Członków Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego oddział Łowiczu czy Łowickiej Akademii Sportu i wielu innych organizacji i stowarzyszeń. Każdy z nich dokłada swoja małą cegiełkę budując historię Łowicza. Niedzielny spacer skupił się głownie wokół Starego Rynku w Łowiczu. Uczestnicy zobaczyli bazylikę katedralną, w podziemiach której spoczywa 12 Prymasów Polski - najważniejsi obywatele miasta oraz budynki, które kojarzone są z wielkimi postaciami m.in. kamienicę na Starym Rynku 3, gdzie gościł Napoleon, powiatowe Muzeum, Aleję Gwiozd Łowickich i kamienicę Cebrowskich.

Kolejny spacer odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca 2018 r. o godz. 13:00. Spotkanie przed siedzibą PTTK (Stary Rynek 3). Szczegółowe informacje na temat spacerów można znaleźć na stronie www.pttklowicz.pl



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]