Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
Renata i Wojciech Brzozowscy
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Julian Brzozowski (1925 – 2002) rzeźbieniem interesował się od najmłodszych lat. Odwiedzając wuja, Stanisława Wojciechowskiego był zachwycony stworzonymi przez niego figurkami, zwłaszcza tymi, które po poruszeniu korbką, zaczynały się poruszać. Możliwe, że to było inspiracją do stworzenia własnego muzeum.

Pierwsze figury zaczął rzeźbić około 1955 r. Przez prawie 20 lat kilkaset figur czekało na publiczne pokazanie. Oficjalne otwarcie stworzonego przez siebie Muzeum Ludowego odbyło się 30 lipca 1972 roku. Następne 10 lat to urządzanie poszczególnych ruchomych scen. Wszystkie mechanizmy do figurek zaplanował i wykonał sam Julian.

Praktycznie wszyscy w rodzinie Brzozowskich posiadają zdolności plastyczne. Wanda Brzozowska (1931-2003), żona Pana Juliana, sama wykonywała łowickie pająki, wycinanki i bibułkowe bukiety.

Wojciech Brzozowski (syn Pana Juliana), swoje figurki dołączył do ruchomych scen i można je oglądać we wszystkich pawilonach oraz w ogrodzie przy muzeum. Żona Pana Wojciecha - Renata, zajmuje się wykonywaniem łowickich pająków, które można oglądać w muzeum.

Siostra Pana Wojciecha, Maria Kosińska, jest uzdolnioną malarką i wycinankarką. Namalowała wszystkie obrazy i krajobrazy przy poszczególnych ruchomych scenach. Druga siostra, Ewa Barbara Zabost, jest hafciarką. Zajmuje się wyszywaniem haftem krzyżykowym oraz płaskim. Jej prace również można oglądać na terenie muzeum.

Młodszy brat Pana Wojciecha, Michał, zajmuje się rzeźbieniem drobnych ptaszków. Zdolności plastyczne przejawiają również wnukowie Juliana i Wandy Brzozowskich. W Muzeum Ludowym w Sromowie w czterech pawilonach pokazane jest ponad 600 drewnianych figur, z czego około 400-tu to figury ruchome.

Figurki skupione zostały w ruchome, tematyczne sceny ( Boże Narodzenie, procesję Bożego Ciała, Wesele Łowickie i inne). W pawilonach znajduje się ponad 30 figur naturalnej wielkości, które ubrane są w oryginalne łowickie stroje. Możemy też obejrzeć stare meble, a zwłaszcza kilkanaście łowickich skrzyń posagowych. W dwóch ostatnich pawilonach zgromadzonych jest ponad 30 zaprzęgów konnych.

Wszyscy chętni do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca proszeni są o kontakt telefoniczny pod nr. (46) 838 44 72design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]