Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 kwietnia 2023, 10:00
Miejsce: Stary Rynek w Łowiczu

Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha” działający przy łowickim oddziale PTTK zaprasza do udziału w Rajdzie „Śladami Teodora Goździkiewicza w 120. rocznicę urodzin”. Rajd odbędzie się 16 kwietnia 2023 r. Trasa prowadzić przez z Łowicza przez – Jastrzębia – Pilaszków – Dąbkowice Dolne – Bocheń – Ostrów – Maurzyce – Szymanowice – Świeryż – Niedźwiada – Łowicz. W sumie rowerzyści będą mieli do pokonania 35 km. Na trasie przejazdu przewidziane jest ognisko w scenerii dzikiej przyrody. Prowiant na ognisko we własnym zakresie.

Zbiórka uczestników rajdu o godzinie 10.00 na Starym Rynku w Łowiczu. Chętni otrzymają odpłatnie okolicznościowy znaczek oraz naklejkę do książeczki rowerowej. Uczestnicy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.

Teodor Goździkiewicz urodził się 16 kwietnia 1903 roku w Dąbrowie Wielkiej niedaleko Sieradza. W 1924 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Łowiczu i podjął pracę nauczyciela, najpierw w Kompinie, a następnie w Bocheniu, gdzie był kierownikiem szkoły. W roku 1923 zadebiutował jako poeta na łamach czasopisma „Łowiczanin”. W czasie okupacji działał w podziemiu bocheńskim i pełnił funkcję zastępcy komendanta AK na gminę Dąbkowice. Brał udział w przyjmowaniu zrzutów lotniczych na terenie powiatu łowickiego, a także w tajnym nauczaniu.

Po wsypie w grudniu 1943 roku ukrywał się w różnych miejscowościach w pobliżu Bochenia, m.in. w Szymanowicach, Maurzycach, Ostrowie, Dąbkowicach i Mystkowicach. Po wojnie zajął się pracą literacką i dziennikarską. Przez krótki czas mieszkał w Łodzi, a następnie w Warszawie, gdzie zmarł nagle w 1984 roku i tam został pochowany.

W swojej twórczości literackiej zajmował się tematyką wiejską, historyczną, łowiecką, biograficzną, a głównie przyrodniczą, która w większości była przeznaczona dla młodzieży.

Doceniając ogromny wkład w literaturę polską oraz w walkę o niepodległość naszego kraju, chcemy uczcić postać Teodora Goździkiewicza poprzez zorganizowanie wycieczki rowerowej, której trasa będzie przebiegać przez miejscowości, gdzie w czasie okupacji działał w konspiracji, a później się ukrywał. Głównym punktem wycieczki będzie zwiedzanie izby historycznej oraz przygotowanej przez bibliotekę w Bocheniu wystawy poświęconej twórczości Teodora Goździkiewicza. Zarówno biblioteka jak i izba historyczna mieszczą się w budynku dawnej szkoły w Bocheniu, w której przez wiele lat pracował bohater naszej wycieczki.

Źródło: KTK „Szprycha”


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]