Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Kategorie
Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Baza instytucji
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Przedszkola, żłobki

Adres:
99-400 Łowicz, ul. Księżacka 26
Nr telefonu:
46 837 53 03
Fax:
46 837 53 03
E-mail:
WWW:
Przyjęta misja/strategia działania placówki, główne kierunki itp.:
  • integrowanie dzieci zdrowych i niepełnosprawnych podczas codziennego, wspólnego przebywania;
  • realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego i przygotowanie dzieci do nauki w szkole podstawowej;
  • wspieranie dzieci w rozwoju, w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań;
  • edukowanie dzieci, rodziców i pracowników w duchu promocji zdrowia;
  • obejmowanie wychowanków z niepełnosprawnościami zajęciami rewalidacyjnymi, obejmowanie dzieci pomocą psychologiczno- pedagogiczną oraz zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju.
Dane organizacyjne:
  • liczba dzieci - 120, w tym 27 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego
  • liczba oddziałów - 6
  • liczba etatów pedagogicznych - 24
  • liczba etatów niepedagogicznych - 13
Kilka zdań nt., co wyróżnia placówkę, z czym przedszkole jest identyfikowane w środowisku lokalny: Przedszkole integracyjne to placówka wyjątkowa - tu bawią się i uczą razem dzieci niepełnosprawne i ich sprawni rówieśnicy. To tu dzieci zdolne spotykają się w codziennej pracy z kolegami o mniejszym potencjale zdrowotnym, intelektualnym lub ruchowym. Jest to jedyna w powiecie łowickim instytucja integracyjna, do której uczęszczają dzieci niepełnosprawne w wieku przedszkolnym z terenu miasta Łowicza i  powiatowych gmin.

W każdym oddziale zatrudnionych jest trzech nauczycieli- dwóch prowadzących z wykształceniem z zakresu wychowania przedszkolnego i jeden wspomagający z wykształceniem w obrębie pedagogiki specjalnej.

W przedszkolu pracuje pięciu specjalistów- psycholog, logopeda, rehabilitant, muzykoterapeuta oraz terapeuta pedagogiczny.

Od roku 2014 jedna z grup przedszkolnych realizuje działania w oparciu o elementy pedagogiki Marii Montessori- dotyczy to zarówno programu edukacyjnego jak również aranżacji wnętrza sali zajęć. Nauczyciele rozwijają zainteresowania dzieci poprzez proponowanie i wdrażanie bezpłatnych zajęć dodatkowych (zabawa w taniec- zajęcia taneczne, akademia zdrowych stóp- ćwiczenia korekcyjne stóp dla wszystkich dzieci, zajęcia przyrodniczo- ekologiczne, spotkania z pedagogiką Marii Montessori, język angielski i wiele innych) oraz innowacji i programów własnych.

Przedszkole jest placówką promującą zdrowie. Od IX 2014 r. jest członkiem Wojewódzkiej Łódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Od wielu lat organizujemy dla dzieci zajęcia przyrodniczo- ekologiczne z wykorzystaniem środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (projekty: „EKO-KSIĘŻAK- żyjemy eko pod świerkami” (2017), „ŁOWICKI EKOLOG- przedszkolaki dbają o środowisko” (2011), „EKOPRZEDSZKOLAK- żyj z przyrodą w zgodzie” (2010) oraz ogródek dydaktyczny „LEŚNA ALEJA POD ŚWIERKAMI” (2914).

Realizowane programy edukacyjne (rządowe) dla dzieci:
SZKLANKA MLEKA
WARZYWA I OWOCE W SZKOLE I PRZEDSZKOLU
ZDROWO JEMY ZDROWO ROŚNIEMY
CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
MAMO TATO WOLĘ WODĘ
DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]