Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki

Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 grudnia 2013
Dwudziestu trzech szachistów z Łowicza, Nieborowa i Zdun, wzięło udział w piątej edycji turnieju w szachach „szybkich” o Puchar Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łowiczu. Turniej rozegrany został, 21 grudnia 2013 r. w hali nr. 1, mieszczącej się przy ulicy Jana Pawła II. Co roku cieszy się on coraz większym zainteresowaniem, czego efektem jest ilość osób chcących spróbować swoich sił w tej „królewskiej grze”. Dla przykładu, w 2011 r. wystartowało jedynie 14 zawodników.
Tym razem zawodnicy chcący zdobyć najwyższe laury, mieli znacznie ułatwione zadanie. W turnieju nie wziął udział obrońca tytułu Zdzisław Orzechowski oraz kilku bardzo dobrych szachistów. Najlepszym graczem (9 rund) był Mateusz Brzozowski, zawodnik UKS „Pałac” Nieborów, który nie przegrał żadnej gry w turnieju, trzy razy remisując i zwyciężając aż 6 razy.

Jak relacjonuje przebieg turnieju, jego organizator, Robert Chojnowski, bardzo dobrze zagrała jedna z trzech dziewcząt w turnieju Zuzanna Mazgaj. W klasyfikacji generalnej zajęła ona drugą pozycję. Trzeci był Łukasz Łąpieś reprezentujący UKS „GOK” Zduny. Warto tu zaznaczyć, że ten młody zawodnik, dwa lata temu był jeszcze juniorem. Dziś świetnie już sobie radzi ze starszymi zawodnikami.

Spośród juniorów najlepiej zagrali Mateusz Pruk, Norbert Jagura i Tymoteusz Karczewski reprezentujący UKS „Pałac” Nieborów. Miejsca na podium w klasyfikacji dziewcząt zajęły Natalia Sobieraj i Eliza Placek także z UKS „Pałac” Nieborów. Podczas turnieju wprowadzono klasyfikację dla zawodników początkujących (ranking 1000), którą wygrał Paweł Wysocki z Łowicza. Drugi był Szymon Kuś, a trzecie miejsce zajął Paweł Tomala z SP 1 Łowicz. Najmłodszym, nagrodzonym zawodnikiem turnieju został Dawid Brzozowski.

Każdy ze zwycięzców otrzymał puchar ufundowany przez dyrektora OSiR Zbigniewa Kuczyńskiego. Korzystając z okazji w związku ze zbliżającym się świętem Bożego Narodzenia szachiści złożyli mu życzenia, wręczając bombkę zdobioną przez młodych zawodników z Nieborowa.