Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 listopada 2021, 10:00

Ulicami Łowicza, jak co roku, przejdzie procesja z relikwiami św. Wiktorii, która od 1625 r. patronuje miastu i diecezji łowickiej utworzonej w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Święto przypada zawsze 11 listopada w Dniu Niepodległości. W ten sposób mieszkańcy Łowicza celebrują nie jedną, a trzy tradycje równocześnie: narodową, religijną i lokalną. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00.

Z kościoła św. Ducha, ulicami miasta wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami Świętej Wiktorii, w której wezmą udział biskupi, kapłani, siostry zakonne oraz wierni. Procesji poprowadzić będzie J.E. Ks. Biskup Marek Marczak biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Po przybyciu na Stary Rynek około godz. 10:45 na masz wciągnięta zostanie flaga Polski i odśpiewany Hymn Państwowy. Następnie biskup dokona zawierzenia Polskim, miasta, powiatu i całej diecezji opiece św. Wiktorii, błogosławiąc relikwiami świętej na cztery strony świata. Uroczystości kościelne zakończą się msza świętą w bazylice katedralnej, odprawiona w intencji ojczyzny, diecezji i parafii. Nabożeństwo o godz. 11:30 będzie celebrował biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering.

Po mszy, poczty sztandarowe, dostojnicy kościelni i świeccy udadzą się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz pamięci.

Zachęcamy wszystkich do udziału w tej wyjątkowej łowickiej uroczystości.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]