Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
28 lutego 2014
Muzeum w Łowiczu zachęca do oglądania wystawy pt. „W labiryncie barw”, prezentującej malarstwo łowickiego artysty plastyka Jerzego Dołhania. Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 50 prac, ukazujących piękno kwiatów i pejzażu, a także świat abstrakcji. Szczególnie urzekające są kapliczki w otoczeniu wiejskiego krajobrazu. Większość prac powstała w ostatnim czasie. Prace w muzeum, można oglądać do 23 marca 2014 r.
Jerzy Dołhań ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, następnie Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1975). W latach 1975 – 2000 projektant i dekorator w Zakładach Przemysłu Pończoszniczego „Syntex” w Łowiczu.

Nauczyciel plastyki w Szkole Pijarskiej, wykładowca historii sztuki w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. W latach 1999 - 2012 kierował ośrodkiem Warsztat Terapii Zajęciowej w Parmie. Prowadzi zajęcia plastyczne z grupą dzieci „Akwarelki” działającą przy Łowickim Ośrodku Kultury.

Zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem, grafiką. Zainteresowanie twórcze Jerzego Dołgania są szerokie. Jego prace przedstawiają pejzaże w różnych porach roku (malowane z natury bądź odtwarzane z fotografii), martwe natury. Tworzy również prace abstrakcyjne.

Stosuje zróżnicowaną kompozycję oraz gamę kolorystyczną – od chłodnych zieleni, błękitów w pejzażach, po zdecydowaną czerwień w pracach nieprzedstawiających.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]