Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 stycznia 2018
W miejscu dawnej filii Miejskiej Biblioteki im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu, mieszczącej się w budynku Łowickiego Ośrodka Kultury, powstała studyjna sala kinowa na 47 miejsc siedzących.
Wygodne fotele na przewyższeniach, duże odstępy, klimatyzacja, system nagłośnienia najnowszej generacji oraz projektor cyfrowy to zalety, które już niebawem (od 30 stycznia br.) zobaczą miłośnicy X Muzy z Łowicza i regionu. Oprócz seansów filmowych, będzie ona wykorzystywana również do organizacji różnych spotkań autorskich i mniejszych imprez kulturalnych.

- Dotychczas wiele spotkań, koncertów i eventów organizowanych było na dużej sali kina Fenix, posiadającej 138 miejsc, co w pewien sposób ograniczało nam wyświetlanie filmów w tym samym czasie. Dzięki sali studyjnej problem ten zniknie i będziemy mogli realizować więcej projektów. Dziękuję wszystkim , którzy zaangażowali sie w ten projekt. Zielone światło otrzymaliśmy wiosną 2017 r. od burmistrza miasta, który ze zrozumieniem przyjął nasz pomysł i pomógł w przeniesieniu filii biblioteki na ul. Zduńską 8 - mówi Maciej Malangiewicz, dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury.

Pieniądze na adaptację przestrzeni, Łowicki Ośrodek Kultury otrzymał w ramach 3 dotacji uzyskanych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Były to środki na klimatyzację, wyposażenie, projektor i remont. Łącznie pozyskano 148.000 zł. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był dyrektor Ośrodka.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]