Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 lipca 2019
7 lipca 2019 r. minęła 883. rocznica pierwszej wzmianki o Łowiczu, zawartej w bulli papieża Innocentego II. Dokument ten wydany, 7 lipca 1136 r. zatwierdzał m.in. nadania książąt mazowieckich na rzecz kościoła w Polsce. Wśród wymienionych dóbr znalazł się Łowicz - wówczas będący jeszcze osadą i określany nazwą „Lowiche” oraz ziemie do niego przyległe. Od tej udokumentowanej historycznie daty, formalnie są liczone lata istnienia Łowicza.
W związku z tym faktem Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze odział w Łowiczu, Klub Turystyki Kajakowej „Tratwa” i wypożyczalna kajaków „Na Fali” zorganizowali VIII Spływ Kajakowy „Szlakiem Dwóch Zamków”.

W spływie, 6 lipca 2019 r., wzięło udział 56 osób, które ze względów bezpieczeństwa, podzielonych zostało na dwie grupy. Pierwsza określana jako „Złota” zebrała się w okolicach ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Po przydzieleniu sprzętu i wyjaśnieniu zasad bezpieczeństwa na wodzie, wyruszyła zgodnie z nurtem rzeki Bzury w kierunku Patok. Pogoda sprzyjała uczestnikom spływu, lecz niski poziom wody na początkowym etapie, utrudniał pokonanie trasy bez wychodzenia z kajaka. Kolejna grupa „Srebrna” dołączyła do „złotej” w Kompinie.

W Patokach znajduje się kamieniste, niebezpieczne miejsce, gdzie ze względów bezpieczeństwa i niski stan wody, zdecydowano o tzw. przenosce. Kolejna przeprawa, podczas której kajakarze mogli odpocząć i się posilić, zorganizowana została w okolicach Kozłowa Szlacheckiego. Metą spływu była Dachowa koło Sochaczewa. Spływ zakończyło ognisko zorganizowane w Lasku Miejskiego w Łowiczu, do którego uczestnicy zostali przewiezieniu autobusem.

Spływ zorganizowany został jako część zadania publicznego, współfinansowanego z budżetu Gminy Miasta Łowicza. Komandorem spływu był Mariusz Wiśniewski.

Foto: T. Caban, A. Walczak, P. Zrazek, A. Sałata



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]