Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 sierpnia 2017
Bitwa Warszawska nazywana „Cudem nad Wisłą”, w czasie której wojska polskie odparły najazd wojsk bolszewickich, uznawana jest za jedną z przełomowych bitew w historii świata. Zdecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.
Kluczową rolę odegrał w niej manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia 1920 r., przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

We wtorek, 15 sierpnia 2017 r., obchodziliśmy 97 rocznicę tych wydarzeń, jednocześnie świętując dzień Wojska Polskiego. W tym dniu przypadało również jeszcze jedno święto, kościelne - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym świętem Matki Bożej Zielnej, podczas którego święcone są wszelkiego rodzaju pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce, symbolizują duchową pełnię. W Łowiczu było więc po trzykroć niezwykle uroczyście.

Miejskie obchody upamiętniające te ważne wydarzenia rozpoczęły się o godz. 11:15 przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Podrzecznej, gdzie władze miasta i powiatu łowickiego, delegacje łowickich stowarzyszeń i organizacji oraz poczty sztandarowe złożyły kwiaty.

W czasie uroczystości przed pomnikiem, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, przypomniał wydarzenia sprzed lat oraz okoliczności w jakich doszło do ustanowienia tego dnia świętem Wojska Polskiego. W czasie wystąpienia wrócił uwagę na szereg bitew w jakich brali Polacy. Były to bitwy nie tylko stoczone w obronie Ojczyzny, ale także w obronie innych krajów. Następnie ok 11:45 przy akompaniamencie Orkiestry Miasta Łowicza wszyscy przeszli do Bazyliki Katedralnej, gdzie w samo południe, została odprawiona uroczysta Msza Święta.

Po Mszy Świętej uroczystości przeniosły się na Stary Rynek pod pomnik Synów Ziemi Łowickiej oraz pomnik Świętego Jana Pawła II, gdzie również złożono kwiaty i oddano hołd wszystkim walczącym o wolność Ojczyzny.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]