Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 lutego 2014
Ponad 100 osób uczestniczyło w tegorocznym Rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego, którego organizatorem był łowicki oddział PTTK, Urząd Miejski w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, a także Urząd Gminy w Bolimowie. Głównym celem rajdu było uczczenie 151 rocznicy bitwy, jaką stoczył oddział powstańczy Władysława Stroynowskiego z wojskami rosyjskimi, 7 lutego 1863 r., na terenie Puszczy Bolimowskiej.
Rajd rozpoczął się tradycyjnie Mszą Świętą odprawioną w intencji poległych powstańców przed pomnikiem w Mogiłach. Wzięło w niej udział ponad 150 osób. Następnie przed pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Na miejsce startu rajdu uczestnicy zostali dowiezieni autokarami, cześć z nich dojechała własnymi środkami transportu.

Wśród uczestników rajdu, który odbył się w niedzielę, 9 lutego 2014 r. byli m.in. harcerze z ZHP Łowicz, uczniowie Gimnazjum nr. 1 i 2, zrzeszeni w szkolnych klubach PTTK, członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu i rekonstruktorzy ze Skierniewic, mieszkańcy Łowicza i okolic oraz przewodnicy turystyczni i działacze PTTK.

Po Mszy Świętej nad rzeką Rawką zapłonęły ogniska, przy których każdy mógł upiec przygotowaną przez organizatorów kiełbaskę. Przygotowano również gorącą, wojskową grochówkę. Około godziny trzynastej uczestnicy wyruszyli na trasę rajdu, która liczyła 12 km i przebiegała przez piękny teren Puszczy Bolimowskiej.

Trasa piesza rajdu zakończyła się w miejscowości Skierniewice Rawka, skąd uczestnicy autokarem wrócili do Łowicza.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]