Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 kwietnia 2014
19-metrów miała palma, która wygrała w tegorocznym konkursie, na najwyższą i najładniejszą palmę wielkanocną, zorganizowanym w ramach uroczystości Niedzieli Palmowej oraz Obchodów Diecezjalnego Dnia Młodzieży w Łowiczu. Palmę przygotowali uczniowie z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Popowie.
Drugie miejsce otrzymała sześciometrowa palma przywieziona z Żyrardowa, a trzecie z Chojnat. Palma z Żyrardowa była niezwykle oryginalna, gdyż wykonano ją ze szpulek przędzy. Nawiązywała, tym samym do do tradycji włókienniczej miasta. Palma z Chojnat powstała z bukszpanu i żywych storczyków, które dodawały jej wiosennego uroku. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe puchary z rąk ordynariusza Diecezji Łowickiej Ks. Bp Andrzeja Franciszka Dziuby. Zanim jednak rozstrzygnięto konkurs, wszyscy wzięli udział w uroczystości Niedzieli Palmowej i Diecezjalnym Dniu Młodzieży.

W czasie spotkania na Starym Rynku w Łowiczu, młodzież z całej diecezji śpiewała, tańczyła oraz ewangelizowała przechodniów. Po Mszy Świętej celebrowanej w Bazylice Katedralnej, wyświetlona została transmisja z przekazania przez Brazylijczyków, Polakom, symboli Światowych Dni Młodzieży w Rzymie. Były nimi krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Repliki tych Symboli pobłogosławił ordynariusz diecezji łowickiej oraz przekazał przedstawicielom poszczególnych parafii.

W klasyfikacji księdza proboszcza parafii katedralnej Wiesława Skoniecznego pierwsze miejsce za oryginalność zdobyła palma uczniów ze Szkoły Podstawowej z Zielkowic. Drugie miejsce członkowie wspólnoty „Siloe” z Żyrardowa, zaś trzecie miejsce zdobyła palma z Rawy Mazowieckiej. Wyróżnione zostały również palmy wielkanocne z Białynina, Słupi oraz Żychlina.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]