Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 marca 2023
Z żalem i smutkiem zawiadamiamy, że zmarła Zofia Czubik, znana łowicka śpiewaczka ludowa. Występowała z legendarną kapelą Stefana Winnickiego, Zespołem Pieśni i Tańca „Kolejarz” i Zespołem Śpiewaczym „Ksinzoki”. Miała 91 lat.
Urodziła się 16 stycznia 1932 r. w Sierżnikach w rodzinie chłopskiej. Gdy była dzieckiem bardzo lubiła śpiewać pieśni kościelne przy kapliczce w czasie tzw. majówek na które zabierała ją mama. Później zaczęła sama uczyć się przyśpiewek, słuchając ich na weselach.

Na początku lat 70-tych poznała Stefana Winnickiego, który zaproponował jej współpracę ze swoją kapelą. Dziś uważana jest ona za legendarną. Od tego czasu zaczęła śpiewać w różnych zespołach ludowych, z którymi koncertowała w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Czechach i Rosji.

Brała również udział w Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży w Katowicach, Centralnych Dożynkach w Poznaniu, w festiwalach folklorystycznych w Płocku oraz wielokrotnie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zajmując I i II miejsca, otrzymując wiele nagród, dyplomów i wyróżnień. Uczestniczyła w nagraniach i przedstawieniach przyśpiewek łowickich i obrzędów Bożonarodzeniowych na antenie Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.

W ostatnim czasie była członkinią Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z którym występowała 10 lat i nagrała dwie płyty. Obdarzona była bardzo silnym i pięknym głosem, który dominował w zespole. Za swoją działalność artystyczną została odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2010 r. została wyróżniona nagrodą „Łowicka Róża” przez Powiat Łowicki. W 2013 r. przez Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” statuetką „Tyncowego wróbla” o Nr 5., a 2016 r. „Gwiozda Łowicką” przez Miasto Łowicz.

Z mężem Stefanem, który zmarł w 2008 roku, miała troje dzieci: córkę i dwóch synów, z których jeden zmarł w zeszłym roku. Razem mieszkali przy ul. Poznańskiej w Łowiczu, gdzie prowadzili gospodarstwo.

Pani Zosia odeszła w niedzielę, 19 marca 2023 roku w szpitalu w Łowiczu. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 24 marca 2023 roku o godz. 11.30 w kaplicy na cmentarzu katedralnym w Łowiczu.

Wieczny odpoczynek racz jej dać panie. A światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]