Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 stycznia 2019
Podobnie jak w latach minionych, ulicami Łowicza przejdzie Orszak Trzech Króli. Według tradycji chrześcijańskiej i Ewangelii Świętego Mateusza (2,1-12), mieli oni podążać za Gwiazdą Betlejemską, aby przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary: mirrę, kadzidło i złoto.
Kolorowy Orszak Trzech Króli, któremu patronować będzie hasło: „Odnowi oblicze ziemi” wyruszy ze śpiewem i muzyką około godz. 11:00 sprzed kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce, w którym odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Eucharystii o godz. 10:00 przewodniczył będzie biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Następnie orszak przejdzie ulicami dzielnicy: Brzozową, Legionów, Seminaryjną, Blich i Mostową na Stary Rynek, gdzie na wszystkich jego uczestników czekać będzie ciepły posiłek.

W Orszaku Trzech Króli, który zorganizowany zostanie w Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019 r. może wziąć udział każdy. Wystarczy tylko przebrać się „po królewsku”, a więc w barwne, kolorowe stroje, nawiązujące swoim wyglądem do strojów królewskich i koronę. Można ubrać się również zgodnie z obowiązująca kolorystyką danego orszaku króla.

Kolor czerwony przypisany jest orszakowi europejskiego króla Kacpra, zielony orszakowi azjatyckiego króla Melchiora, a niebieski - afrykańskiemu orszakowi króla Baltazara. W tym roku jest prośba aby parafianie z Korabki ubrali się na zielono, z katedry – na niebiesko, a ze Świętego Ducha – na czerwono. Każda osoba biorąca udział w orszaku będzie mogła otrzymać koronę z papieru, którą organizatorzy otrzymają od Fundacji „Orszak Trzech Króli”. Mile widziane są w orszaku osoby grające na różnych instrumentach – zachęca proboszcz parafii na Korabce ks. Adam Domański.

Podobnie jak w roku ubiegłym Urząd Miejski Łowiczu zapewni transport dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w orszaku. Do kościoła na Korabce zorganizowane zostaną dwa kursy autobusów MZK ze Starego Rynku i Nowego Rynku: o godz. 9.30 – dla osób, które chcą uczestniczyć we mszy św. oraz o 10.30 – dla pozostałych.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]