Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 sierpnia 2022
Łódzki Dom Kultury oraz Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej zapraszają na szczególne wydarzenie. 13 sierpnia 2022 r. o godzinie 17.00 na terenie ruin Zamku Prymasowskiego w Łowiczu odbędzie się spotkanie muzyczno-filmowe poświęcone diwie włoskiego filmu Stanisławie Winawer.
Opowieść o znanej łowiczance zostanie przepleciona programem muzycznym w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy) w akompaniamencie profesora Roberta Morawskiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można odbierać w Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.

Stanisława Winawerówna urodziła się w 1887 roku w Łowiczu. Jej biografię uporządkowała Alina Bała. Na scenach i ekranach Europy występowała jako Soava Gallone. Była aktorką, scenografką, reżyserką. Prowadziła Studio Filmowe A.C.I. w Rzymie.

Studia rozpoczęła na paryskiej Sorbonie starając się wynaleźć lekarstwo dla chorego ojca. Karierę sceniczną rozpoczęła na deskach teatru w Sorrento. W 1916 roku wchodzi na ekrany kin film „Avatar” w znacznej mierze nawiązujący do prawdziwych wydarzeń z życia Stanisławy Winawerówny. Rozpoczyna się życie gwiazdy. W ciągu 10 lat zagrała w ponad czterdziestu filmach w Niemczech, Anglii, Francji i we Włoszech. Nową pasją staje się film muzyczny. Powstają nieznane dotychczas w branży filmowej adaptacji oper z udziałem światowej sławy artystów.

To dzięki Soavie przed kamerą stanął Marcello Mastroiani, pracujący wtedy jako skromny roznosiciel kanapek, a w przyszłości będący znanym włoskim aktorem. W czasie II wojny światowej Soava wraz z mężem realizując filmy propagandowe przygotowała drogi ucieczki dla 336 Żydów. Udało się też uratować żonę i córkę Władysława Sikorskiego. Kres życia spędziła Stanisława Winawerówna w Paryżu. Tam kończyła pracę poświęconą halucynacjom, na które cierpiał zmarły ojciec.

Pochowana została w Rzymie w 1957 roku. Hołdem oddanym aktorce był dokumentalny "Diva Dolorosa" Petera Delpeuta z 1999 roku.

Organizatorzy pragną przywrócić pamięć o życiu pięknej, utalentowanej i odważnej Łowiczanki, która swój talent pozycję oraz majątek wykorzystywała dla dobra innych ludzi.

Źródło: https://www.powiat.lowicz.pl/2703,aktualnosci-2022?tresc=31933design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]