Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 maja - 12 czerwca 2022
Miejsce: Kino "Fenix"

Łowicki Ośrodek Kultury i Kino „Fenix” w Łowiczu zapraszają na symboliczne obchody 110 rocznicy powstania kina w Łowiczu. Dokładnie, 27 maja 2022 r. minie 110 lat od pierwszego historycznego pokazu filmowego w Kinematografie EOS, który mieścił się w sali obecnego Kina Fenix w Łowiczu. Jako spadkobiercy tej pięknej historii ŁOK zaprasza widzów do udziału w kilku ciekawych projektach.

12 maja 2022 r. (czwartek) godz.11.00
Wykład filmoznawcy Grzegorza Pieńkowskiego - film Anna Karenina z Keirą Knightley. Ekranizacja jednej z największych „love story” na świecie, powieści Lwa Tołstoja. Historia tragicznej miłości Anny Kareniny i Aleksandra Wrońskiego. Powieść powstała w latach 1873–1877, została wydana w latach 1875–1877, a polskie wydanie ukazało się w latach 1898–1900, w przekładzie J. Wołowskiego. Powstało wiele adaptacji filmowych tego dzieła, zarówno rosyjskich jak i międzynarodowych, wstęp wolny.

Spotkanie jest częścią projektu Historia X Muzy „Literatura i ekran”.

13-15 maja 2022 r. (piątek-niedziela) godz.18.00
Jean Paul Belmondo – Legenda Kina w „DKF Bez Nazwy”. Jean-Paul Belmondo (1933–2021) był jednym z bardziej cenionych, a przede wszystkim lubianych francuskich aktorów drugiej połowy XX wieku. Przez wielu Francuzów traktowany – nie tylko ze względu na swoje role filmowe, ale również poza ekranowy wizerunek i sposób bycia – jako uosobienie francuskiego stylu. Dla uczczenia pamięci jednego z francuskich „skarbów narodowych” pokażemy filmy: Szpicel, Człowiek z Rio, Szalony Piotruś, wstęp wolny

Partnerzy: Instytut Francuski, Stowarzyszenie Kin Studyjnych

14 maja 2022 r. (sobota) godz. 15.00
Noc Muzeów – wycieczka Śladami „Chłopów” i Reymonta do Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. W programie: zwiedzanie 10 izb z tysiącami eksponatów prezentujących życie codzienne i folklor dawnej wsi księżackiej, możliwość obejrzenia 220 wydań powieści „Chłopi”, autografy i wpisy aktorów występujących w filmie na podstawie tej powieści, barwne opowieści gospodarza - statysty w filmie „Chłopi” Pana Zbigniewa Stania, możliwość nabycia pamiątek i staroci, ognisko.

Obsługę przewodnicką zapewnia partner wyjazdu Koło Przewodników Terenowych im. Anieli Chmielińskiej przy PTTK Oddział w Łowiczu. Wyjazd z parkingu za Ratuszem przy ul. Starorzecze. Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne zapisy bezpośrednio w ŁOK ul. Podrzeczna 20 przyjmuje Anna Zabost (od czwartku, 4 maja o godz.16.00).

27 maja 2022 r. (piątek) godz.19.00
Koncert legendy jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, bilety 50 zł (od 12 maja br.)
Kwartet powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Skład Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax, Wojciech Niedziela – piano, Andrzej Święs – bass, Marcin Jahr – drums. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Jan Ptaszyn Wróblewski, to jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer.

12 czerwca 2022 r. (niedziela) godz.17.00
Koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej. Koncert muzyki filmowej w czasie którego wyruszymy w cudowną podróż po dźwiękowych przestworzach. Usłyszymy ścieżki dźwiękowe do słynnych filmów i seriali, a więc muzykę, która rozpala publiczność na całym świecie! Ten wyjątkowy koncert pozwoli docenić kunszt oraz talent najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. W podróż po dźwiękowych przestworzach zabierze Nas Łowicka Orkiestra Kameralna, wstęp wolny.
  • prezentacja multimedialna – Kinematograf Eos 1912-1939 – dzieło lokalnych wizjonerów.
  • pokazy filmowe 5 lat Kina Fenix w Europa Cinemas 2017-2022: Trzy piętra (Włochy), F_cking Bornholm (Polska), La civil (Belgia/Rumunia), Boscy (Hiszpania), Infinite Storm(Polska/Wlk. Brytania).
Projekt jest współfinansowany przez Europa Cinemas w ramach działania „110 lat kina w Łowiczu”. „Chłopi Forever”.

Plakat: Jacek Rutkowski & Jakub Papuga, pomysł i koncepcja jubileuszu: Maciej Malangiewicz


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]