Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 maja 2022
W Piwnicach Muzeum w Łowiczu, odbył się wykład pt. „Krypty Katedry w Łowiczu - badania, analizy, odkrycia” autorstwa Moniki Kamińskiej, archeolożki i historyczki sztuki, która prowadziła badania w podziemiach Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu.
W czasie spotkania opowiadała ona o pracy licznej grupy archeologów i specjalistów w swoich dziedzinach. Wyjaśniała zagadnienia z dziedziny archeologii, konserwacji, ale nie tylko. Słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. których z prymasów poddano tracheotomii? Co wkładano im do trumny? Kto mógł spocząć w łowickich kryptach? A także ile pochówków odkryli archeolodzy?

Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną, którą tworzyły liczne zdjęcia i szkice odkrytych zabytków. Wiele z nich, po odpowiednim zabezpieczeniu, znalazło się na ekspozycji muzealnej, która obecnie prezentowana jest turystom. Warto więc zobaczyć Krypty Prymasowskie w Łowiczu.

Spotkanie z Moniką Kamińską, 6 maja 2022 r. zorganizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu w ramach odbywającego się XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka - świat w jednym miejscu".



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]