Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
17 maja 2014, 17:00 - 24:00
Jedną z największych atrakcji imprezy będzie koncert kwartetu Macieja Fortuny pt. „Kolberg Fortuny”. Projekt powstał z okazji 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga - folklorysty, etnografa, muzyka, kompozytora - z inspiracji jego monumentalnym dziełem Lud. Na program koncertu składają się najpiękniejsze pieśni wybrane przez Macieja Fortunę z 30 tomów dzieła Lud. Utwory na nowo zaaranżowane odbiegają od tych zebranych w XIX wieku. Koncert będzie poprzedzony recitalem Macieja Fortuny i Krzysztofa Dysa.

Występem zaszczycą nas również uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łowiczu, którzy zaprezentują repertuar barokowy. Koncert będzie poprzedzony prelekcją pani Barbary Ligęzy.

Kolejnym wydarzeniem będzie spektakl „Celineczka” na motywach baśni H. Ch. Andersena. Znaną baśń w nowej odsłonie przedstawi Grupa Artystyczna „Trzypotrzy” z Zespołu Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu. W przedstawieniu wykorzystano muzykę takich twórców jak: Michał Lorenc, Antonio Pinto, Rachel Portman, Yann Tiersten, Hans Zimmer, Sad Violin, Golden Melody.

Ponadto podczas Nocy Muzeów zostaną udostępnione dwie nowe wystawy:
„Łowicka galeria sztuki”, prezentująca prace znaczących artystów XX w., związanych z Łowiczem, m.in. Czesława Tańskiego, Stanisława Noakowskiego, Aleksandra Krawczyka, Kazimierza Strzemińskiego, Teodora Klonowskiego, Zdzisława Pągowskiego, Zofii i Romana Artymowskich, Zofii Rostad-Abadie. Obok nich zostanie pokazana twórczość obecnie działających w regionie malarzy. Będzie to nowa stała ekspozycja w naszym muzeum. Podczas wystawy odbędą się warsztaty plastyczne poprowadzone przez panią Aldonę Zając i Młodzieżową Grupę Impress.

„Oskar Kolberg (1814 - 1890). Kompozytor, folklorysta, etnograf”. Wystawa prezentuje najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga. Ilustruje okresy życia i aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową, polską i słowiańską. Wystawę udostępniło Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Jak zawsze w Noc Muzeów ogłoszone zostaną wyniki konkursu: „Muzealne Spotkania z Fotografią”. Muzeum w Łowiczu po raz siódmy zorganizowało etap pośredni konkursu skierowanego do dzieci i młodzieży. Międzynarodowa edycja tego konkursu jest od lat organizowana przez Muzeum w Koszalinie. Dotychczas w każdej edycji prace Łowiczan były nagradzane, a ich fotografie prezentowane na wystawach pokonkursowych w wielu placówkach kultury w kraju i poza jego granicami.

Ponadto specjalnie dla najmłodszych przygotowano dodatkowe atrakcje - warsztaty plastyczne, konkursy, łamigłówki związane z łowicką sztuką ludową.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

Szczegółowy program: www.muzeumlowicz.pldesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]