Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 marca 2014
Dzieci z Przedszkola Nr 5 w Łowiczu, odwiedziły dzisiaj w ratuszu miejskim, burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego. Wizyta najmłodszych mieszkańców Łowicza, podyktowana była chęcią spotkania się z włodarzem miasta, a także poznaniem jego pracy. Burmistrz przyjął dzieci razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Zasępą w sali radzieckiej, w której zwykle odbywają się sesje Rady Miejskiej oraz różnego rodzaju oficjalne spotkania.
Przybliżył on dzieciom m.in. historię ratusza, znaczenia malowideł pokrywających ściany reprezentacyjnej sali oraz znaczenie łacińskiej dewizy znajdującej się pod Herbem Dużym Miasta Łowicza: „Patriae Commodis Serviens”. W tłumaczeniu znaczy ona: Być Ojczyźnie pożytecznym.

Ta dewiza dotyczy się nie tylko osób sprawujących aktualnie władzę, ale każdego z nas - wyjaśniał burmistrz. Szczególne znaczenie ma w kontekście „małej Ojczyzny”, a więc miasta, w którym się żyje. Tylko od nas zależy, jak ono będzie wyglądało i czy będzie się nam w nim żyło dobrze czy źle.

Burmistrz wyjaśnił także dzieciom, na których krzesłach zasiadają radni miejscy, a na których on, jego zastępca i przewodniczący rady. Dzieci, które usiadły w odpowiednich miejscach były z tego faktu bardzo zadowolone. Dzieci zachwycone były także sztandarem miasta oraz będąca symbolem władzy, laską przewodniczącego Rady Miejskiej. Oba przedmioty przechowywane są w specjalnych szafach sali radzieckiej.

Następnie zostały zaproszone do gabinetu burmistrza, by zobaczyć miejsce jego pracy. Burmistrz pozwolił dzieciom na zajecie jego miejsca przed komputerem, skąd sprawuje władzę. Każde z dzieci mogło, więc na chwilę „stać się” burmistrzem Łowicza. Spotkanie przebiegało w radosnej i żartobliwej atmosferze.

Na zakończenie spotkania, każde z dzieci otrzymało od burmistrza słodki upominek oraz pocztówkę z łowicką wycinanką.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]