Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
25 lutego 2014
Burmistrz Miasta Łowicza i Klub „Gazety Polskiej” w Łowiczu serdecznie zapraszają na obchody „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości w Łowiczu, rozpoczną się, 1 marca 2014 r. o godz. 11.00, Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej, doprawianą w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz wszystkich, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.
Następnie około godz. 11.00 przy pomniku Synom Ziemi Łowickiej, znajdującym się na Starym Rynku, odbędzie się apel. Podczas spotkania przybliżona zostanie m.in. historia Żołnierzy Wyklętych, a także odczytane grypsy pułkownika Łukasza Cieplińskiego, pisane do żony, skazanego przez krzywoprzysiężny sąd na pięciokrotną karę śmierci.

Odśpiewane zostaną również pieśni o bohaterach niezłomnych. Apel zakończy wspólna modlitwa różańcowa oraz złożenie zniczy przed pomnikiem.

Organizatorzy spotkania proszą mieszkańców, organizacje patriotyczne, społeczne, zawodowe, polityczne, kibiców sportowych oraz młodzież o zamanifestowanie i oddanie czci Bohaterom Narodowym.

W tym dniu warto sobie przypomnień m.in. historię Janka Piwowarczyka, osiemnastoletniego maturzysty, ucznia Liceum Handlowego i harcerza, który po aresztowaniu przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łowiczu w listopadzie 1948 r. miał popełnić samobójstwo.

Według nieoficjalnej wersji Jan Piwowarczyk został zamordowany w siedzibie UB. Warto również przypomnieć sobie bohaterski wyczyn, jakim było odbicie żołnierza Armii Krajowej ps. „Cyfra” z więzienia NKWD mieszczącego się niegdyś przy ul. Kurkowej, przez żołnierzy podziemia.

Program obchodów:

Godz. 10.00
  • Przejazd ulicami miasta Łowickiej Grupy Motocyklowej
Godz. 11.00
  • Uroczysta Msza Święta w Bazylice Katedralnej w Łowiczu.
  • APEL przed pomnikiem „Synom Ziemi Łowickiej”
Godz. 12.00
  • Powitanie
  • Wystąpienie Burmistrza Miasta Łowicza
  • Odczytanie grypsów pułkownika Łukasza Cieplińskiego, pisanych do żony, skazanego przez krzywoprzysiężny sąd na pięciokrotną karę śmierci.
  • Pieśni o bohaterach niezłomnych oraz złożenie zniczy, przez obywateli i zaproszonych gości.
  • Apel poległych
  • Modlitwa różańcowa w intencji Żołnierzy Niezłomnych,
  • Odśpiewanie Hymnu Państwowegodesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]