Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 marca 2015, 16:00


Profesor Bolesław Tomaszkiewicz - jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej tkaniny artystycznej urodził się w 1930 r. w Zabostowie Małym koło Łowicza. W 1955 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi uzyskując dyplom w zakresie włókiennictwa. Z tą uczelnią związany był zawodowo przez 40 lat. Najpierw jako prodziekan i dziekan Wydziału Tkaniny, następnie kierownik Katedry Tkaniny, w której prowadził Pracownię Tkaniny Odzieżowej.

Artysta zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem tkanin dekoracyjnych i odzieżowych: żakardowych, nicielnicowych, dywanów i gobelinów. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, w tym czterokrotnie podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Zasiadał także w jury Triennale. Był wyróżniany między innymi nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, a także medalami Związku Artystów Plastyków.

Jego tkaniny znajdują się w zbiorach muzealnych (Łódź, Warszawa, Poznań, Gorzów Wielkopolski), a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Monumentalne tkaniny jego autorstwa prezentowane były w łowickim muzeum w 2004 r. Obecna wystawa obejmuje miniatury tkackie i projekty, często inspirowane łowickim folklorem, a także kameralne rysunki, obrazy - portrety i pejzaże z rodzinnych stron.

Wystawa czynna do 26 kwietnia 2015 r.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]