Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 marca 2015, 16:00


Profesor Bolesław Tomaszkiewicz - jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej tkaniny artystycznej urodził się w 1930 r. w Zabostowie Małym koło Łowicza. W 1955 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi uzyskując dyplom w zakresie włókiennictwa. Z tą uczelnią związany był zawodowo przez 40 lat. Najpierw jako prodziekan i dziekan Wydziału Tkaniny, następnie kierownik Katedry Tkaniny, w której prowadził Pracownię Tkaniny Odzieżowej.

Artysta zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem tkanin dekoracyjnych i odzieżowych: żakardowych, nicielnicowych, dywanów i gobelinów. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, w tym czterokrotnie podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Zasiadał także w jury Triennale. Był wyróżniany między innymi nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, a także medalami Związku Artystów Plastyków.

Jego tkaniny znajdują się w zbiorach muzealnych (Łódź, Warszawa, Poznań, Gorzów Wielkopolski), a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Monumentalne tkaniny jego autorstwa prezentowane były w łowickim muzeum w 2004 r. Obecna wystawa obejmuje miniatury tkackie i projekty, często inspirowane łowickim folklorem, a także kameralne rysunki, obrazy - portrety i pejzaże z rodzinnych stron.

Wystawa czynna do 26 kwietnia 2015 r.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]