Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 maja 2022
W Miejskiej Bibliotece im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu, 24 maja 2022 r. odbyła się druga prelekcja pt. „Romantyczny światopogląd w „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza”. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Romantycznie - literacko i muzycznie - w działaniach biblioteki miejskiej w Łowiczu”. Projekt otrzymał dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program operacyjny „Ballady i romanse”).
Spotkanie prowadziła Elżbieta Skoneczna, mgr filologii polskiej, która przedstawiła najważniejsze założenia literatury romantyzmu na tle wczesnej twórczości Adama Mickiewicza. Zwróciła uwagę, że Mickiewicz choć był wykształcony i wychowany jeszcze w dobie oświecenia, zmienił światopogląd stając się jednym z pierwszych propagatorów romantyzmu w literaturze.

Prelegentka mówiła o cechach ballady romantycznej, dualizmie świata według romantyków, ukazywaniu natury i człowieka, traktowaniu wolności w odniesieniu do kraju, jak również człowieka, ewolucji poglądów od oświeceniowych do romantycznych. Przytaczała fragmenty utworów odnoszące się do omawianych założeń literatury romantycznej. Zaprezentowała „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, jako swoisty manifest romantycznego widzenia świata, ukazanie ewolucji jaką przebyła poezja w ciągu kilku lat twórczości poety.

Zadanie realizowane przez bibliotekę miejską przewiduje m.in. działania popularyzatorskie dotyczące „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w 200. rocznicę pierwszego wydania, skierowane do szerokiego grona odbiorów - mieszkańców Łowicza i regionu.

Kolejna prelekcja pt. „Twórczość ludowa źródłem inspiracji w „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza”, którą zaprezentuje Elżbieta Skoneczna, odbędzie się 7 czerwca 2022 r. o godz. 15.30.

Wstęp wolny.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]