Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 marca 2014
Muzeum w Łowiczu zaprasza na nową wystawę czasową „Młodopolskie fascynacje. Malarstwo polskie z kolekcji prywatnej”, organizowaną w 100. rocznicę śmierci Józefa Chełmońskiego.
6 kwietnia 2014 r. przypada 100. rocznica śmierci Józefa Chełmońskiego, artysty związanego z Ziemią Łowicką. Artysta urodził się w 1859 r. w Boczkach pod Łowiczem, w l. 60. XIX w. kształcił w łowickiej Szkole Realnej. Studiował w Warszawie pod kierunkiem Wojciecha Gersona, naukę kontynuował w Monachium, Paryżu. W jego twórczości znaczące miejsce zajmuje zainteresowanie rodzimym pejzażem, folklorem polskiej wsi.

Łowickie muzeum pragnie przypomnieć malarza i jego twórczość poprzez wystawę, na której zaprezentowane zostaną prace malarzy polskich z kolekcji prywatnej. Wśród autorów prac znajdą się m.in. Józef Czajkowski, Julian Fałat, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski. Obok nich zaprezentowany zostanie obraz „Mgły poranne” z 1900 r. autorstwa Józefa Chełmońskiego.

Zaprezentowanie twórczości J. Chełmońskiego oraz współczesnych mu artystów polskich ma na celu wskazanie różnorodności postaw artystycznych artystów współczesnych J. Chełmońskiemu. Jednocześnie pragniemy pokazać, iż malarstwo polskie przełomu XIX i XX w. jest nadal odkrywane, interesujące i bliskie każdemu pokoleniu.

Wystawa jest częścią (obejmującą dzieła sprzed 1914 r.) wystawy o tym samym tytule prezentowanej w Muzeum Miasta Łodzi.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Łowicki, Krzysztof Figat.

Wernisaż odbędzie się w sobotę 5 kwietnia 2014 r. o godz. 17.00.
Wystawa będzie czynna do 29 czerwca 2014 r.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]