Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 kwietnia 2018
Na terenie muszli koncertowej w parku Błonia w Łowiczu, 15 kwietnia 2018 r., odbyły się VI Targi Pszczelarskie „Wiosna w Pasiece”. Impreza co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, działających w branży pszczelarskiej, jak również odwiedzających targi. Nie inaczej było i tym razem. W tym roku targi miały szczególną oprawę. Regionalne Koło Pszczelarzy w Łowiczu obchodziło 80-lecie swojej dzielności.
Targi rozpoczęły się w restauracji Szkiełka wykładem pt. „Matka pszczela jako alternatywa rodziny pszczelej”, autorstwa inż. Czesława Korpysa, wieloletniego kierownika pasieki zarodowej w Kocierzowach. Następnie uczestnicy Targów w uroczystym pochodzie przeszli do Bazyliki Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja w Łowiczu, aby uczestniczyć we Mszy Świętej.

Nabożeństwo w intencji pszczelarzy celebrował biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba. Po Mszy Świętej pszczelarze przy dźwiękach orkiestry miejskiej przeszli na muszlę koncertową w parku Błonia, gdzie odbywała się dalsza część imprezy.

W pochodzie szły poczty sztandarowe m.in. Mazowieckiego Związku Pszczelarzy i Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu (organizatora imprezy). W części oficjalnej targów znalazły się podziękowania skierowane przez Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu Marka Boroskiego do wszystkich współorganizatorów imprezy.

W targach wzięło kilkudziesięciu wystawców z całej Polski. Wśród nich byli również producenci uli, sprzętu pszczelarskiego i odzieży ochronnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z miodem pozyskiwanym prosto z pasieki o różnych odmianach, z możliwością jego degustacji. Swoim zapachem i formą urzekały przechodniów także świece ozdobne i kosmetyki przygotowane na bazie produktów pszczelich, a także miodne obwarzanki.

Patronami imprezy byli: Mazowiecki Związek Pszczelarzy, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Starosta Powiatu Łowickiego, Burmistrz Miasta Łowicza, Zakład Oczyszczania Miasta, Pracownia Reklamy KOLO i Biowet Puławy. Patronat medialny nad imprezą sprawowali: „Nowy Łowiczanin”, „Lowicz24” i „Dziennik Łódzki”.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]