Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 kwietnia 2018
Na terenie muszli koncertowej w parku Błonia w Łowiczu, 15 kwietnia 2018 r., odbyły się VI Targi Pszczelarskie „Wiosna w Pasiece”. Impreza co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, działających w branży pszczelarskiej, jak również odwiedzających targi. Nie inaczej było i tym razem. W tym roku targi miały szczególną oprawę. Regionalne Koło Pszczelarzy w Łowiczu obchodziło 80-lecie swojej dzielności.
Targi rozpoczęły się w restauracji Szkiełka wykładem pt. „Matka pszczela jako alternatywa rodziny pszczelej”, autorstwa inż. Czesława Korpysa, wieloletniego kierownika pasieki zarodowej w Kocierzowach. Następnie uczestnicy Targów w uroczystym pochodzie przeszli do Bazyliki Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja w Łowiczu, aby uczestniczyć we Mszy Świętej.

Nabożeństwo w intencji pszczelarzy celebrował biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba. Po Mszy Świętej pszczelarze przy dźwiękach orkiestry miejskiej przeszli na muszlę koncertową w parku Błonia, gdzie odbywała się dalsza część imprezy.

W pochodzie szły poczty sztandarowe m.in. Mazowieckiego Związku Pszczelarzy i Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu (organizatora imprezy). W części oficjalnej targów znalazły się podziękowania skierowane przez Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu Marka Boroskiego do wszystkich współorganizatorów imprezy.

W targach wzięło kilkudziesięciu wystawców z całej Polski. Wśród nich byli również producenci uli, sprzętu pszczelarskiego i odzieży ochronnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z miodem pozyskiwanym prosto z pasieki o różnych odmianach, z możliwością jego degustacji. Swoim zapachem i formą urzekały przechodniów także świece ozdobne i kosmetyki przygotowane na bazie produktów pszczelich, a także miodne obwarzanki.

Patronami imprezy byli: Mazowiecki Związek Pszczelarzy, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Starosta Powiatu Łowickiego, Burmistrz Miasta Łowicza, Zakład Oczyszczania Miasta, Pracownia Reklamy KOLO i Biowet Puławy. Patronat medialny nad imprezą sprawowali: „Nowy Łowiczanin”, „Lowicz24” i „Dziennik Łódzki”.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]