Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 lipca 2021
Łowickie Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej przy Oddziale PTTK w Łowiczu od 2013 roku realizuje wakacyjne bezpłatne spacery z przewodnikiem pod hasłem „Przewodnik czeka. Poznaj Łowicz z przewodnikiem PTTK”. Odbywają się one w każdą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia. Minął właśnie cykl lipcowych wędrówek.
Pierwszy spacer odbył się, 4 lipca i poprowadził go Andrzej Słomski, a jego tematem była postać Generała Stanisława Klickiego w Łowiczu.

Przewodnik przybliżył postać gen. Klickiego, jego działania w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz dzieje miasta w początkowym okresie XIX wieku i zmiany jakie w nim zachodziły m.in. budowa nowego ratusza i wyznaczenie ulicy Wjazdowej (dziś 3 Maja) oraz obiektów militarno-społecznych m.in. szpitala, apteki i stajni.

Spacer był również niecodzienną okazją do zwiedzenia Baszty Gen. Klickiego oraz będącego w prywatnych rękach pałacyku gen. Klickiego i pozostałych elementów ogrodu – kaplicy i domku dozorcy.

11 lipca, spacer prowadził Jacek Rybus, a jego tematem było „Dawne życie Księżaków” i tym samym, wizyta w Ośrodku Plenerowym Budownictwa Ludowego, czyli mini skansenie przy Muzeum w Łowiczu. Przewodnik zapoznał ze wszystkimi charakterystycznymi dla łowickiej kultury ludowej elementami życia mieszkańców łowickich wsi, tradycji, budownictwa, wystroju i życia codziennego.

Kolejny spacer, 18 lipca prowadziła Katarzyna Skierska-Pięta, która zabrała uczestników śladami arcybiskupów gnieźnieńskich w Łowiczu. Przybliżyła obecność arcybiskupów w życiu miasta, w obiektach architektury, placach oraz myślach, ideach i ludziach związanych z dworem prymasowskim.

Ostatni z lipcowych spacerów prowadził Zdzisław Kryściak, który powędrował szlakiem zakonów i klasztorów w Łowiczu. Uczestnicy odwiedzili katedrę łowicką, kościół pijarów i klasztor bernardynek. Niecodzienną okazją była możliwość zwiedzania byłych klasztorów: dominikanów – dziś szkoły, oraz bernardynów – dziś własność prywatna, częściowo wyremontowany obiekt z przeznaczeniem na Hotel „Klasztor” – 1469 – Centrum Edukacji Historycznej.

Przypominamy, że spacery przewodnickie są realizowane w ramach zadania publicznego finansowanego z budżetu Gminy Miasta Łowicz. Przewodnik czeka w każdą niedzielę, o godz. 13.00 na Starym Rynku w Łowiczu.

Przed nami cykl spotkań sierpniowych, podczas których poznamy m.in. rolę kolei w Łowiczu, ślady PRL wmieście, historię jarmarków i targów, związki Tadeusza Kościuszki z miastem oraz ślady wielkich architektów działających w Łowiczu. Przypominamy, że podczas spacerów poza wiedzą, można również zebrać cykl trzech unikatowych pocztówek.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]