Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 czerwca 2019
W miniony weekend, 8-9 czerwca 2019 r. na dziedzińcu Łowickiego Ośrodka Kultury, odbyły się trzy koncerty upamiętniające 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce z 4 czerwca 1989 r. Dla łowickiej publiczności wystąpili Maleo Reggae Rockers, Żabson i Lao Che. W czasie koncertów dziedziniec ŁOK-u „wypełniony był po brzegi” fanami zespołów.
8 czerwca 2019 r. zagrali Maleo Reggae Rockers i Żabson.

Maleo Reggae Rockers to polski zespół wykonujący reggae, założony w 1997 roku przez Dariusza „Maleo” Malejonka. W 1998 roku wydał on swoją pierwszą płytę Za-Zu-Zi,. Kolejna, druga studyjna płyta zespołu pt. Reggaemova ukazała się w 2006 roku, a trzecia Addis Abeba w 2009 roku. Kolejne płyty to Rzeka dzieciństwa (2011), Revolution (2013) i Wake Up (2015). Maleo Reggae Rockers ma na swoim koncie również albumy koncertowe: Maleo Reggae Rockers & Michael Black Live 2002, Maleo Reggae Rockers z Przystanku Woodstock 2003 i Maleo Reggae Rockers & Goście 2010 oraz albumy będące kompilacją prezentacji różnych wykonawców: Panny wyklęte, Panny wyklęte: wygnane vol. 1, Panny wyklęte: wygnane vol. 2. Maleo Reggae Rockers wystąpił podczas czterech Przystanków Woodstock - w 2002 i 2003 roku w Żarach oraz w 2006 i 2010 roku w Kostrzynie nad Odrą. 12 lipca 2012 roku, zespół wystąpił w Dębowcu, na XXV Międzynarodowym Saletyńskim Spotkaniu Młodych. Nagrania zespołu zostały wykorzystane w filmach Spona (1998, reż. Waldemar Szarek), Poniedziałek (1998, reż. Witold Adamek) oraz Osiemnaście (2004, reż. Przemysław Młyńczyk). Zespół otrzymał dwie nominacje do Fryderyków: w 2012 za album roku hip-hop/reggae/R&B „Rzeka dzieciństwa” i w 2016 r. za album roku muzyka korzeni Wake Up.

Żabson to utalentowany reprezentant nowej fali na polskiej scenie hip-hop. Urodzony w 1994 roku raper swoją karierę zaczął od bitew freestyleowych, które przyniosły m.in. dwa zwycięstwa. Znany jest z nowoczesnego flow, abstrakcyjnych gier słownych i nietuzinkowych konceptów artystycznych. Sznytu scenicznego nabrał, występując m.in. jako hypeman u boku legendy polskiej sceny - Borixona. Ponadto ma na koncie współpracę z jej ścisłą czołówką, jest członkiem kolektywu SB Maffija, a jego koncerty wyróżniają niezwykła żywiołowość i doskonały warsztat. Swoje odważne pomysły i rosnącą popularność przekuł w sukces pierwszego solowego albumu „To Ziomal”, który ukazał się w lutym 2018 roku, osiągając status złotej płyty. W sierpniu 2018 do słuchaczy trafił już nowy materiał „TRAPOLLO”.

9 czerwca 2019 r. dla łowickiej publiczności zagrał zespół Lao Che, grający alternatywnego rocka.

Lao Che to polski crossoverowy zespół muzyczny założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che ("Starego Che"), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady.Swój debiutancki album, zatytułowany Gusła, zespół wydał w styczniu 2002 roku. 30 lipca 2012 podczas uroczystości związanych z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego 7 członków zespołu (Rafał Borycki, Mariusz Denst, Hubert Dobaczewski, Maciej Dzierżanowski, Michał Jastrzębski, Jakub Pokorski, Filip Różański) zostało przez prezydenta Bronisława Komorowskiego udekorowanych Srebrnymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]