Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 maja 2015, 18:00
Miejsce: Galeria Browarna

Piotr Sałajczyk zagra utwory Chopina, Szymanowskiego i nigdzie dotąd nie prezentowane Juliusza Zarębskiego.

Piotr Sałajczyk – (ur. 1982, Warszawa), występujący jako solista i kameralista. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla, studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu w klasie fortepianu prof. Pavla Gililova. Obecnie jest asystentem w macierzystej uczelni.

W 2011 roku firma DUX wydała jego debiutancki album, na której znalazły się ostatnie sonaty L. van Beethovena (op. 111) i F. Schuberta (D 960). Płyta, mająca być w zamyśle swoistym credo artysty, została entuzjastyczne oceniona przez krytyków, otrzymując dwa wyróżnienia: MAESTRO - francuskiego magazynu PIANISTE oraz PIZZICATO SUPERSONIC AWARD - magazynu PIZZICATO z Luksemburga.

Pianista wiele swej uwagi poświęca muzyce XX i XXI wieku. W 2009 roku został zaproszony do Berlina i Poczdamu na cykl recitali z muzyką najnowszą polskich i niemieckich kompozytorów. Na koncercie finałowym Warszawskiej Jesieni 2011 wykonywał z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej partię głosu syntetycznego w utworze Breaking News Aleksandra Nowaka. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, współpracując z artystami tej miary co Urszula Kryger, Agata Zubel czy Kwartet Śląski, z którym obecnie pracuje nad płytą dla firmy Naxos z dziełami kameralnymi K. Meyera. Związany jest z orkiestrą AUKSO oraz Orkiestrą Muzyki Nowej, biorąc udział w takich festiwalach jak Warszawska Jesień, Aksamitna Kurtyna we Lwowie, Ars Cameralis, Wratislavia Cantans, czy krakowski Festiwal Muzyki Filmowej. Regularnie towarzyszy przy fortepianie Piotrowi Pławnerowi.

Piotr Sałajczyk chętnie angażuje się w wydarzenia z pogranicza sztuk; w 2012 roku wystąpił u boku Krzysztofa Globisza w przedstawieniu słowno - muzycznym "Poezja i muzyka czasu Rewolucji", w Roku Chopinowskim wspierał zespół VOŁOSI oraz Lasoń Ensemble w projekcie "Chopin na łąkach i w salonie". Z tą ostatnią formacją nagrał w 2012 roku płytę z polskimi kwintetami fortepianowymi (wydaną przez CD Accord), która otrzymała nominację do nagrody fonograficznej Fryderyk.

Artysta prowadzi aktywne życie koncertowe, występując jako solista z orkiestrami, (m. in Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Juventus. orkiestrą AUKSO), biorąc udział w wielu festiwalach muzycznych, takich jak: Bejing Modern Music Festival w Chinach, Lwowski Festiwal "Wirtuozi", Międzynarodowy Festiwal im. G.G.Gorczyckiego, Intersonanzen w Poczdamie, Unerhoerte Musik w Berlinie, Festiwal im. Anatolija Kos-Anatolskiego w Kołomyji, Primus inter Pares w Lublinie, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige w Szwajcarii.

Piotr Sałajczyk jest laureatem wielu festiwali oraz konkursów (NIFC Warszawa, Szafarnia, Radziejowice, Słupsk, Val Tidone), stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Od kilku sezonów bierze udział w prestiżowych kursach mistrzowskich Sommerakademie w Salzburgu jako oficjalny pianista.

Źródło www.salajczyk.com


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]