Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
"Łowiczanie"
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Kochane Turysty! Ługromnie sie ciesymy, a co to kiej do nos zjedzieta, a to na "Weselu Łowickim" tyz bedzieta!
Z caluśkiego serco zaproszomy! Przyjedźta kuniecnie! Niezabocta!


Działania Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Urzecze „Łowiczanie” zmierzają do: uchronienia od zapomnienia, popularyzacji i krzewienia piękna kultury ludowej wsi łowickiej. Powstało w 1992 roku. Oparte jest na pracy wolontariuszy.

Sztandarowym programem jest „Wesele Łowickie” dla grup turystów - nowatorska forma atrakcji turystyczno-folklorystycznej. Program ten realizowany jest w urządzonych przez Stowarzyszenie chałupach skansenów: w Maurzycach k/ Łowicza, w Granicy na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Niecodzienność tego spektaklu polega na współuczestnictwie w nim turystów. Turyści są przyjmowani, jako goście weselni muzyką łowicka, śpiewami gwarowymi, tańcami, potrawami regionalnymi.

Na imprezach ”Wesela Łowickiego” od 1994 roku gościło ponad 10 tysięcy turystów z wielu krajów Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, Azji , Australii.

Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze „Łowiczanie” krzewi dziedzictwo kulturowe wsi łowickiej również poprzez widowiska sceniczne pt: ”Gałązka jaśminu”, ”Łowicka bajka muzyczna”, oraz inne programy artystyczno-folklorystyczne, okazjonalne min. wielkanocny, Nocy Świętojańskiej, dożynkowy, wigilijny, patriotyczny.

Stowarzyszenie prezentowało się na wielu przeglądach artystycznych, obrzędów, zwyczajów, gawęd i twórczości ludowej. Uhonorowane nagrodami na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej Tarnogrodzie, na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych „O łowicki pasiak” w Łowiczu. Reprezentowało Łowicz na na” Dniach Europy” w Colditz (Niemcy), Dniach Polskich w Czerniachowsku (Rosja), Dniu Polskim na Węgrzech.

Patronką grupy jest łowiczanka Błogosławiona Bolesława Lament.

Więcej informacji:
www: www.lowiczanie.prv.pl
e-mail: lowiczanie@wp.pl

Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze „Łowiczanie”
Teresa Wojda - prezes

os. Kostka 12/9 99-400 Łowicz
tel (+48) 046 837 78 53 tel. kom 501 14 90 20design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]